در پی احضار «احمد المولد» کاردار عربستان، حسین نوش‌آبادی معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه اعتراضی و شدیداللحن «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به وزیر حج عربستان نسبت به حوادثپیش آمده در منا، نحوه رسیدگی به مجروحان و اهمال‌کاری در انتقال پیکرهای حجاج جان‌باخته به کشورمان را به وی تسلیم کرد.

در نامه علی جنتی ضمن تاکید بر مسؤولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور حج جمهوری اسلامی ایران، مراتب اعراض شدید نسبت به عدم صدور روادید برای هیات ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران، سرکشی و رسیدگی به امور حجاج جان‌باخته و مصدومان این حادثه را اعلام و بر رسیدگی هرچه سریعتر در این زمینه تاکید شده است.

در نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان که روز گذشته(چهارشنبه) و پیش از تغییر موضع عربستان در قبال ایران به کاردار آن کشور تسلیم شد، عملکرد دولت عربستان در موضوع حج در قبال جمهوری اسلامی ایران خلاف عرف دیپلماتیک و بین‌الملل عنوان شده است.

سهل‌انگاری دولت عربستان در حادثه منا، رسیدگی به حجاج مجروح و مصدوم، کوتاهی در فرایند کلی امدادرسانی و انتقال به موقع پیکرهای زائران جانباخته از دیگر موضوعات مورد اعتراض وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نامه بوده است.

همچنین به صراحت تاکید شده است؛ جمهوری اسلامی ایران پیگیر حوادثپیش آمده در سرزمین منا تا حصول نتیجه قطعی از مراجع بین‌المللی ذی‌ربط خواهد بود.