" فرهان حق " معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در سخنانی تصریح کرد: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل احتمالا با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیدار و در خصوص توافق هسته ای ایران گفتگو و رایزنی خواهد کرد.

تصمیم بان کی مون برای دیدار احتمالی با باراک اوباما در شرایطی است که کنگره آمریکا قصد بازنگری توافق هسته ای ایران را دارد.

وی روز چهارشنبه اظهار داشت: البته این یک روند داخلی است، و تا زمانی که کنگره تصمیم خود در خصوص توافق هسته ای ایران را نگیرد، نمی توانیم در این خصوص اظهار نظر کنیم ولی شما بی شک از این مساله آگاه هستید که دبیر کل سازمان ملل از توافق هسته ای که بین شش قدرت جهانی و ایران حاصل شده، حمایت کرده است و امیدوار است که توافق از سوی همه طرف ها اجرا شود.

سخنگوی بان‌کی‌مون در پاسخ به این سئوال که آیا احتمال دیدار بان کی مون و باراک اوباما وجود دارد، گفت: قطعا این مساله محتمل است.

تاکنون ۴۲ سناتور از ۱۰۰ سناتور آمریکایی حمایت خود را از توافق هسته ای اعلام کرده اند. کنگره آمریکا اکنون تا ۱۷ سپتامبر(۲۶ شهریور) فرصت دارد تا در خصوص این توافقنامه رای گیری کند. در صورت رد این توافقنامه از سوی کنگره، اوباما نیز ۲۲ روز فرصت دارد تا آن را وتو کند. کنگره برای رد وتوی اوباما نیاز به دو سوم آراء نمایندگان دارد.