خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: با وجود تنش و بی‌اعتمادی میان دو کشور؛ دولت ایران و باراک اوباما برای فهماندن به منتقدان داخلی خود که توافق هسته‌ای برجام؛ توافق خوبی است در یک جبهه‌ی مشترک هستند. اما با توجه به این که از زمان ریاست جمهوری اوباما تنها ۱۵ ماه باقی مانده است؛ مخالفان توافق تاریخی که در ۱۴ جولای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱ + ۵ حاصل شد؛ یعنی همان کسانی که قصد دارند جای اوباما را بگیرند؛ از توافق به شدت انتقاد کرده‌اند.

تاکنون هیچ نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا از توافق برجام حمایت نکرده است و البته برخی از آن‌ها قول داده‌اند در صورتی که به عنوان رییس‌جمهور بعدی آمریکا انتخاب شوند؛ توافق را پاره خواهند کرد.

فواد ایزدی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در این‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت: این اظهارات از سوی نامزدهای جمهوری‌خواه باعثایجاد شک و تردید در ایران می‌شود و این سوال را مطرح می‌کند که آیا آمریکا به اجرای توافق ادامه خواهد داد؟

او ادامه داد: اگر فرد دیوانه‌ای به کاخ سفید وارد شود، امکان از بین رفتن توافق وجود دارد.

به گزارش ایسنا، جب بوش، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در اظهاراتی تکراری ضمن بیهوده خواندن توافق برجام مدعی شد که قوانین برجام برای بازرسی سایت‌های هسته‌ای ایران شفافیت ندارد.

این در حالی است که مقامات کاخ سفید بارها توافق برجام را شفاف دانسته‌اند؛ هم‌چنین ارنست مونیز؛ وزیر انرژی آمریکا و از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کنندگان آمریکا در جریان گفت‌وگوها؛ روز شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: من به اساس و زیربنای جزییات فنی و علمی توافق اطمینان دارم.