در حالی که تقاضای تحقیق و تفحص مجلس از دو تابعیتی ها و مسئولان دارای گرین کارت در کمیسیون امنیت ملی مصوب و در دستور کار صحن قرار گرفته و در چندین نوبت در دستور کار هفتگی چاپ شده بود اما اخیرا این طرح در دستور چاپی مجلس حذف شده است.

زمزمه «تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسؤولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأهای قانونی» از اواخر سال گذشته در مجلس شنیده می شد که این زمزمه ها سرانجام با عزم برخی نمایندگان به طرح رسمی تبدیل شد و با امضای بالا در مجلس مطرح و سپس در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار گرفت.

دلایل ارائه این طرح در مجلس هم این بود که در برخی نشست ها و محافل طرح تابعیت مضاعف و ۲ تابعیتی و همچنین داشتن گرین کارت برای برخی از دست اندکاران و مسولان کشور مطرح شده و برخی هم متهم به داشتن ۲ تابعیتی و گرین کارت شدند که نمایندگان برای روشن شدن این موضوع و ابعاد آن تقاضای تحقیق و تفحص مجلس در این رابطه را داشتند تا مشخص شود ادعاها در خصوص مسئولان دو تابیعتی و یا دارای گرین کارت درست است یا خیر؟

این طرح در نیمه اردیبهشت ماه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوب شد و برای مطرح شدن در صحن مجلس به هیئت رئیسه مجلس ارجاع و در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

طرح مذکور سپس در نوبت مطرح شدن در صحن مجلس قرار گرفت و چندین بار در دستور چاپی صحن مجلس هم چاپ شده بود بطوریکه این طرح در خرداد و تیر امسال مکررا در دستور کار چاپ شده مجلس مشاهده می شد اما اخیرا و در چند هفته اخیر در دستور چاپی مجلس وجود ندارد.

بعنوان مثال در این هفته ۲۰ دستور کار مجلس چاپ شده که «تحقیق و تفحص از وضعیت افراد ۲ تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسؤولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأهای قانونی» جزو این ۲۰ طرح نیست در حالی که در گذشته جزو ۲۰ طرح بوده و از طرف دیگر با توجه به تصویب برخی از طرح ها و لوایح و خارج شدن آنها از نوبت رسیدگی در صحن، این طرح باید جزو یکی از ۱۵ طرح فعلی در اولویت مجلس باشد نه اینکه اصلا چاپ نشود و در دستور کار قرار نگیرد.

طراحان این طرح افرادی چون روح اله حسینیان نماینده تهران، بهرام بیرانوند نماینده بروجرد، سید شکر خدا موسوی نماینده اهواز، سیدعلی محمد طاهری نماینده گرگان، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر هستند.

علاوه بر نمایندگان مجلس، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه هم خواستار مشخص شدن افراد و مسئولان ۲ تابعیتی هستند.

طبق قانون کشورمان داشتن تابعیت یک کشور بیگانه قابل قبول نیست و ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد.

گفتنی است، گرین کارت یا کارت سبز(به انگلیسی: Green Card) به کارتی گفته می‌شود که نشان دهنده اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا است. به کارت‌های اقامت در دیگر کشورها نیز گاهی کارت سبز گفته می‌شود.

گرین کارت آمریکا در واقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت شهروندی آمریکا بدون تحمل زمان طولانی و هزینه بسیار است.