عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با فرانک اشتاین‌مایر همتای آلمانی خود در برلین گفت که عربستان تغییرات سیاست ایران در خصوص غنی‌سازی و همچنین خرید اورانیوم از کشورهای مسئول آن را از نزدیک زیر نظر دارد.

روزنامه الشرق الاوسط نوشت: الجبیر در ادامه ادعاهای خود را علیه ایران تکرار کرد و گفت: ممانعت ایران از ورود بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات نظامی، نشانه این است که «ایران قصد دارد سلاح اتمی بسازد.»!

الجبیر بدون اشاره به حمایت‌های این کشور از گروه‌های تروریستی در سوریه و تزریق بیش از ۱۵ هزار موشک تاو که از آمریکا خریداری کرده بود به این گروه‌ها مدعی شد که حمایت ایران از بشار اسد موجب ادمه مشکلات مردم سوریه است.

وزیر خارجه عربستان بدون اشاره به حملات ۳ ماه گذشته این کشور به یمن که بیش از ۳ هزار کشته برجای گذاشته است مدعی شد که ایران باید سیاست‌های خصمانه خود را در منطقه تغییر دهد و از دخالت در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، سوریه، عراق و لبنان دست بردارد. عادل الجبیر این مسئله را شرطی برای گسترش روابط خوب ریاض با تهران اعلام کرد.

در همین رابطه اشتاتین‌مایر وزیر خارجه آلمان و یکی از اعضای ۱ + ۵ که تلاش دارند حکام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را از توافق هسته ای با ایران راضی نگه دارند، گفت: آلمان نگرانی کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان را از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱ + ۵ درک می‌کند و در صورتی که ثابت شود ایران بندهای توافقنامه را اجرایی نکرده تحریم‌ها نسبت به گذشته به صورت شدیدتری وضع می‌شوند.