رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پناه بردن به قرآن در شرایط سخت زندگی، دوران شکنجه های خود در زندان طاغوت را یادآور شد و گفت: تنها تسکینم این آیه از سوره توبه بود که «إنَّ اللّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّه».

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه در دیدار مسوولین و دست اندرکاران موسسه فرهنگی راسخ، طرح قرآنی کرسی های تلاوت(شمیم وحی)، این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: پس از آن و تا امروز هر جا که احساس دلتنگی کنم، همین آیه را می خوانم که تابلویی برای آرامش روحی من است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این نکته که همه مسلمانان قرآن را قبول دارند، گفت: غفلت از این عروه الوثقای مسلمانان بدترین درد جهان اسلام است.

هاشمی رفسنجانی قرآن را کتابی آسمانی برای زمینی ها در همه اعصار و قرون توصیف کرد و ادامه داد: از ۱۴۰۰ سال پیش که کلمه به کلمه این کتاب در آیات و سوره ها بر پیامبر(ص) نازل شد، چراغ هدایتی است که با اعجاز لفظ و معنا، همیشه جاری و جاودان خواهد بود.

وی با بیان این نکته که من نیز مانند همه مسلمانان از شنیدن صدا و لحن خوش قاریان به هنگام تلاوت قرآن لذت می برم، ادامه داد: البته این خوب است اما باید جامعه و به ویژه جوانان را با محتوای غنی قرآن بیشتر آشنا کنیم.

هاشمی رفسنجانی با تشکر از تلاوت استاد شاکرنژاد، گفت: تلاوت های دلنشین، انسان را به یاد صدر اسلام می اندازد که مشرکان سعی می کردند مردم را از شنیدن صوت زیبای قرآن پیامبر(ص) نهی کنند و مانع گرویدن به اسلام شوند.

وی با اشاره به اسناد فراوان اسلامی در خصوص تلاوت قرآن کریم توسط پیامبر اکرم(ص) و تاثیر آن بر مردم، اضافه کرد: معروف است که وقتی صدای رسول اکرم(ص) به هنگام تلاوت بلند می شد، مشرکان می ترسیدند و می دانستند که هر گوشی که این صدا را بشنود، جذب می شود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به رموز ادبیات عرب اظهار داشت: علمای علم بلاغت می گویند فصاحت و بلاغت قرآن، معجزه است و مهمتر از آن تاثیر آیات بر قلوب انسان هاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با یادآوری اهمیت قرآن و سطح آموزش آن در جوامع اسلامی به اهمیت و جایگاه رفیع تفسیر و تاویل این کتاب آسمانی اشاره کرد و گفت: تاویل قرآن مهم است که راسخون در علم، معانی پنهان کلمات و جملات قرآن را می فهمند که البته بعضی ها می گویند راسخون، فقط ائمه(ع) هستند.

نویسنده تفسیر راهنما و همچنین کتاب ۳۳ جلدی فرهنگ قرآن با تاکید بر طراوت همیشگی قرآن، افزود: قرآن همان ریسمان الهی و بهترین وسیله برای ائتلاف امت اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری شرایط سخت زندگی خویش گفت: هر جا که سختی های روزگار زیاد می شود، قرآن پناهگاه من است و بسیار اتفاق افتاده که در مراحل مختلف زندگی آیه ای از قرآن برایم تحول آفرین بوده است.

هاشمی رفسنجانی به عنوان مصداق، اهمیت تلاوت قرآن در خانواده ها و تاثیر آن بر فرزندان به دوران کودکی و نوجوانی خویش اشاره کرد و افزود: صبح ها با تلاوت قرآن پدرمان بیدار می شدیم و هنوز لذات معنوی آن تلاوت برایم شیرین است.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به اقدامات موسسه فرهنگی راسخ گفت: وظیفه ی همه ماست که مردم را بیشتر با قرآن آشنا کنیم و در روایات آمده است که هر آیه قرآن که انسان بلد باشد و قرائت کند، باعثارتقا جایگاه او در روز قیامت خواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اخلاص را شرط اول کارهای قرآنی دانست و گفت: دستاورد بزرگ آشنایان با آیات قرآن خشیت است که ترس نیست، بلکه یک نگرانی توأم با احساس عظمت خدا و هوشیاری است.

هاشمی رفسنجانی قرآن را کتاب خداوند خالق، عظیم، قادر، رحیم و رئوف توصیف کرد و گفت: اگر خدا را که در همه جا هست، براساس فرهنگ قرآنی بشناسیم، در مقابل بسیاری از اتفاقات زندگی مقاوم خواهیم بود و مسلمانان تا زمانی که این سند آسمانی را دارند، مصونیت دارند.

وی با اشاره به قرآنی که چند روز پیش خبرش در رسانه ها منتشر شد که قدمتش به زمان پیامبر اسلام می رسد، گفت: شوق و اشتیاق مردم به این نسخه ی قدیمی نشان می دهد که قرآن کهنگی ندارد و هر چه علم پیشرفت کند، نیاز جوامع به قرآن بیشتر می شود، چون راه سعادت انسان ها از طریق آشنایی با قرآن است.