این روزها در حالی که مذاکرات گروه ۱ + ۵ با ایران برای رسیدن به توافق جامع در مورد پرونده هسته ای ایران در جریان است، مقامات رژیم اسرائیل مدعی اند که آمریکایی‌ها از ابتدای مذاکرات دور اخیر، آنان را از جزئیات مذاکرات مربوط به توافق جامع با ایران بی خبر گذاشته اند و در مقابل، آمریکایی‌ها نیز مدعی اند ‌برای اطلاع دادن به مقامات اسرائیلی، بارها وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آنان، پشت خط تلفن مقامات اسرائیلی معطل مانده است.

هر چه هست، نکته مهم این است که اراده نظام جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره در مورد مسأله هسته ای برای رسیدن به توافقی عزتمندانه، رژیم اسرائیل را بیش از هر زمان دیگری به سمت انزوا سوق داده است. این رژیم که هیچ گاه از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته نشده، از مهم ترین مخالفان توافق هسته ای با ایران است که البته این مخالفت دلایل متعددی دارد که در این مقال به آن نمی پردازیم. موضوع این گزارش بررسی گزینه‌های این رژیم در مواجهه با ایرانی قدرتمند در منطقه است که پس از توافق هسته ای بیش از گذشته بر قدرت آن افزوده خواهد شد.

رژیم اسرائیل همواره دو گزینه مهم در مواجهه با پرونده هسته ای ایران ارائه کرده است: نخست، تحریم و انزوای ایران در محیط بین الملل و دوم تهدید به حمله نظامی مستقل یا با همراهی آمریکا به تأسیسات نظامی ایران.

بر اساس این گزارش، تحریم و تلاش برای انزوای ایران در سال‌هایی که اوباما ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشته، مطلوب ترین گزینه رژیم اسرائیل بوده است. آنان در این سال‌ها با ارائه گزارش‌های دروغین در مورد پرونده هسته ای ایران با همکاری با برخی ‌کشورهای عربی از غیبت کشورمان در محیط‌های بین المللی استفاده ‌و ائتلاف‌هایی بین المللی را علیه ایران درست کرده است.

با ‌وجود این، در دو سال اخیر و پس از آنکه برنامه هسته ای ایران به حد قابل قبولی از پایداری رسید و دولت آقای روحانی هم به قدرت رسید، تمایل نظام جمهوری اسلامی برای ادامه گفت و گوها با غرب و به ویژه با آمریکا ‌که مکررا درخواست گفت و گوی مستقیم در مورد مسأله هسته ای را از ایران داشت این حربه از رژیم اسرائیل گرفته شد.

طرح اقدام مشترک بین ایران و کشورهای ۱ + ۵ و همچنین موافقت‌نامه سوئیس، مقامات این رژیم را متوجه این نکته کرد که ایران با داشتن حد پایداری از توانایی هسته ای، دیگر در انزوا نیست و اراده جامعه جهانی نه تحریم بیشتر ایران و نه حمله نظامی به ایران به عنوان یکی از گزینه‌های روی میز است.

مقامات این رژیم در همین حین آخرین ترفند خود را هم به کار بستند؛ تلاش برای به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل از سوی ایران به عنوان یکی از پیش شرط‌های توافق هسته ای؛ درخواستی که به قدری بی ریشه و بی ارتباط با مذاکرات هسته ای بود که تیم ایرانی به گونه ای قاطع آن را مردود اعلام ‌و دولتمردان آمریکایی نیز پس از مشاهده قاطعیت طرف ایرانی به صراحت این پیش شرط را برای گنجاندن در مذاکرات رد کرد.

در شرایط جدید بین المللی و جهانی، این رژیم مانده است و یک گزینه در صورت توافق هسته ای با ایران: حمله نظامی به تأسیسات نظامی ایران به صورت مستقل و بدون همراهی آمریکا و یا هر کشور دیگری.

آیا پس از توافق هسته ای با ایران، رژیم اسرائیل به تأسیسات نظامی ایران حمله می‌کند؟

بی خبری مقامات رژیم اسرائیل از مذاکرات نهایی ایران و کشورهای ۱ + ۵ و به ویژه اطمینان از اینکه ایران بر اساس این مذاکرات، اجازه بازرسی از مراکز نظامی خود را نمی دهد و از سویی دیگر هم قاطعانه به دنبال رفع تحریم‌های تسلیحاتی علیه خود است، مقامات این رژیم را ناچار ساخته که تیم ویژه ای ‌برای بررسی امکان حمله نظامی به ایران در صورت توافق هسته ای منصوب کنند.

بر اساس اخبار و اطلاعات رسیده، فرمانده نیروهای نظامی رژیم اسرائیل در روزهای اخیر معاون خود، یعنی ژنرال گولان را به ریاست تیم ویژه ای منصوب کرده ‌تا حمله به تأسیسات هسته ای ایران در صورت انجام توافق هسته ای را امکان سنجی کنند. مأموریت این تیم این است که بررسی کند چه راهی قابل دسترسی برای اسرائیل جهت حمله به ایران وجود دارد.

برخی آگاهان بر این باورند که مقامات رژیم اسرائیل به این نکته اعتراف کرده اند که توافق هسته ای با ایران قاعده بازی در منطقه را به هم خواهد زد به همین دلیل آنان باید از طریق یک حمله نظامی به ایران، از به هم خوردن تعادل بازی در منطقه جلوگیری کنند.

منابع مطلع همچنین می‌گویند، نماینده‌های کنست رژیم اسرائیل هم بودجه کافی برای یک گزینه نظامی قدرتمند علیه ایران را هم در نظر گرفته اند. مانور غیر عادی و غیر معمول نیروهوایی رژیم اسرائیل که به صورت مشترک با نیروی هوایی یونان برگزار کرد و در آن از هواپیماهای نظامی «‌اف ۱۶ آی» استفاده شد، نیز از دیگر نشانه‌هایی است که آگاهان آن را دلیلی بر آمادگی رژیم اسرائیل برای حمله به ایران می‌دانند.

با ‌وجود این، اسرائیل هنوز بمبی ‌ندارد که بتواند ‌تأسیسات هسته ای ایران را در دل کوه‌های نزدیک به قم تخریب کند.

علاوه بر این‌ محدودیت و همچنین توانایی نظامی ایران در مقابله به مثل، هرچند امکان حمله نظامی رژیم اسرائیل به ایران را کاهش داده است، ‌متخصصان مسائل نظامی معتقدند، این امکان هنوز به صفر نرسیده و تحرکات اخیر این رژیم، نشان می‌دهد ‌هنوز حدود ۳۰ درصد امکان حمله نظامی رژیم اسرائیل به تأسیسات نظامی ایران پس از توافق جامع هسته ای وجود دارد، ‌ به ویژه اینکه آمریکا هم می‌تواند بدون اینکه مشارکتی مستقیم در چنین اقدامی داشته باشد، با در اختیار قرار دادن بمب‌های چند تنی خود که اخیرا از آنان رونمایی کرد اسرائیل را ‌غیر مستقیم در این اقدام همراهی کند.