رئیس مجلس تاکید کرد که تمام مسئولان از تیم مذاکره کننده و توافق هسته‌ای مبتنی بر منافع ملی حمایت می‌کنند.

علی لاریجانی در همایش روز ملی صنعت و معدن استان قم گفت: کشور در شرایط کنونی نیازمند وحدت بوده و برخی انتقادها نسبت به عملکرد تیم مذاکره کننده غلط است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای گفت: در مسائل بین المللی بویژه پرونده هسته‌ای نسبتا مشکلاتی وجود دارد و تلاش می شود که این موضوعات حل شود اما شاهد هستیم برخی افراد به زعم خودشان براساس وظیفه شرعی در منافع ملی حرف‌هایی می‌زنند که غلط است حال این سوال پیش می‌آید که چرا برخی افراد با اظهارات نسنجیده اذهان را تخریب می کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برادری در یکی از استان ها در رابطه با مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده که تمام واحدهای هسته‌ای کشور پس از توافق ژنو تعطیل شده، همچنین یک برادر دیگر گفته که ما با توافق دار و ندار فناوری هسته‌ایمان را به آمریکا داده‌ایم. همچنین یک نفر دیگر در مسئله هسته‌ای مردم را تحریک می‌کند که آقا تنها است. حال این سوال پیش می‌آید که اگر این افراد مشکلی دارند چرا پشت رهبری پنهان می‌شوند. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند که مذاکره‌کنندگان کشورمان متعهد، متدین، غیور و شجاع هستند. حال آیا اظهارات این گونه افراد با فرمایشات معظم له برابر است.

لاریجانی با بیان اینکه کشور در شرایط کنونی نیازمند وحدت و همدلی است، گفت: قطعا با اظهارات تند و تخریبی نمی‌توان وحدت را در کشور ایجاد کرد، از این رو در شرایط کنونی باید حرف رهبری را گوش کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخریب‌های صورت گرفته علیه دولت یازدهم افزود: چرا دولتی که تازه سرکار آمده را باید تخریب کنیم این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرش با نمایندگان مجلس فرمودند که تمام قوا باید دولت را کمک کنند. البته این فرمایشات به معنای انتقاد نکردن نیست بلکه انتقاد باید آگاهانه، سازنده و عالمانه باشد.

رئیس قوه مقننه افزود: براساس آمارها وزارت نیرو حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است، از این رو باید از مسئولان مربوطه پرسید که چرا مملکت را اینگونه مدیریت کردید، از طرفی دیگر طی آمارهای اعلامی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از معوقات بانک‌ها مربوط به دولت است اما خوشبختانه دولت یازدهم در چارچوبی توانسته از افزایش تلاطمات اقتصادی جلوگیری کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه طرح برخی مباحثو اظهارات تخریبی کمکی به حل مشکلات اقتصادی کشور نمی‌کند، تصریح کرد: این اظهارات و اقدامات تنها به اختلافات دامن می‌زند از این رو در شرایط کنونی تمام مسئولان باید کلاهشان را قاضی کنند زیرا کشور از نظر اقتصادی دچار مشکل است حال باید به جای سیاسی کاری برای حل مشکلات اقتصادی کشور تلاش کرد. همچنین توجه به تولید داخل و اقتصاد باید هدف مسئولان انقلابی باشد.

وی ادامه داد: قطعا تمام مسئولان کشور از توافق هسته‌ای که خطوط قرمز کشور را رعایت کرده و منافع ملی را تامین کند حمایت می‌کند از اینرو طرح برخی مسائل و اظهارات تخریبی علیه مذاکرات هسته‌ای نه حرف رهبری بوده و نه حرف مسئولان است زیرا مقامات کشور در انتهای دولت قبل در این رابطه بحثکرده و تصمیمی آگاهانه گرفته‌اند که براساس آن با توجه به مجموعه شرایط کشور و وضعیت مناسب صنعت هسته‌ای هم اکنون موقع مذاکرات و توافق رسیده است که این تصمیم براساس مسائل احساسی نبوده، بلکه با استدلال صورت گرفته است.

رئیس قوه قانونگذاری بر لزوم اجرای قانون رفع موانع تولید و فضای کسب و کار تاکید کرد و گفت: این قانون آئین نامه‌هایی دارد که باید در دولت تدوین و تصویب شود و مسئولان در این راستا باید از بخش خصوصی حمایت کنند. همچنین تلاطمات سیاسی باید از سوی سیاسیون و رسانه‌ها کم شود زیرا نیاز کنونی کشور ساماندهی اقتصاد و تولید داخلی است.

وی با بیان اینکه اوضاع کشور از نظر اقتصاد مطلوب نیست، گفت: عواملی همچون تحریم‌ها، موضوعات درونی، ساز و کارهای اقتصادی و سوء مدیریت در این حوزه عامل آسیب دیدن اقتصاد کشور بوده است.

لاریجانی با اشاره به اتکاء شدید اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی تصریح کرد: متاسفانه تک ساحتی بودن اقتصاد موجب آسیب پذیر بودن کشور در تلاطمات بین المللی شده است، از طرفی دیگر یکی از مشکلات ما در حوزه اقتصاد عدم توجه به مقوله صادرات بوده است البته در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای رشد صادرات غیر نفتی شده اما هنوز این اقدامات قابل قبول نیست و با درآمدهای آن نمی‌توان اقتصاد کشور را از درآمدهای نفت و گاز رها کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بارها بر کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفت و گاز تاکید کرده‌اند زیرا اگر کشور صادرات چند وجهی داشت اقتصاد ملی با مشکل روبرو نمی‌شد، از طرفی دیگر یکی از مشکلات اقتصاد کشور این بوده که روابط و مقررات داخلی در جهت حمایت از بخش خصوصی تدوین نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه از ابتدای انقلاب فضای اقتصادی کشور در جهت دولتی شدن حرکت کرد که این موضوع لطمات بسیاری را به اقتصاد کشور وارد کرد حال با توجه به این سیاست‌ها هم اکنون شاهد هستیم که بخش خصوصی کشورهای اطراف و همسایه در حوزه‌های مختلف رشد کرده و بازارها را تسخیر کرده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: شرایط کنونی کشور اقتضاء می‌کند که بیش از گذشته به بخش‌هایی مانند بخش صنعت، معدن و مشکلات بانکی و مالیاتی آن‌ها توجه شود زیرا متاسفانه در شرایط کنونی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از بنگاه‌های اقتصادی استان‌ها تعطیل شده‌اند از اینرو مجلس شورای اسلامی برای بهبود این حوزه قوانینی را تصویب کرده است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: مجلس در بودجه سالیانه تصویب کرده که جرایم ناشی از معوقات صنایع و کارخانجات به بانک‌ها بخشوده و یا تقسیط شود از اینرو دولت باید دستورالعمل این قانون را تنظیم و به بانک‌ها ابلاغ کند از طرف دیگر در شرایط کنونی برای حل مشکلات کشور نیازمند تفاهم و همدلی ملی هستیم.

لاریجانی با اشاره به وضعیت بحرانی منطقه گفت: وضعیت منطقه بسیار داغ و بحرانی است و قطعا این معضل تروریست در منطقه به هیچ وجه ساده نبوده و خیلی از کشورها گرفتار آن شده‌اند اما خوشبختانه جمهوری اسلامی به علت ساماندهی قوی از گذشته در این تلاطمات منطقه‌ای آسیب ندیده است.

در پایان این مراسم از تعدادی از صنعتگران و شرکت‌های صنعتی برتر استان قم با حضور رییس‌مجلس تقدیر شد.

همچنین لاریجانی پس از این همایش در مراسم افطاری صنف صنعتگران و معدن کاران استان قم شرکت کرد.