طبق نظرسنجی موسسه تحلیلی «زاگبی»، ۴۲ درصد از مردم آمریکا خواستار رویکرد صلح‌آمیز و دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران هستند.

بنا به گزارش نشریه «فوربس»، موسسه تحلیلی زاگبی در یک بررسی از مردم آمریکا سوال کرد که از ادامه مذاکره ایران و ۱ + ۵(آمریکا، انگلیس، ‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) حمایت می‌کنند یا اینکه خواستار توقف مذاکرات و تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

طبق نتایج نظرسنجی، ۴۲ درصد از مردم آمریکا خواستار ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند و این در حالی است ۲۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، نظر خاصی نداشتند.

این تحقیق همچنین جنسیت شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را تفکیک کرد به طوریکه ۴۸ درصد مردان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کردند و در بین زنان نیز ۳۶ درصد همچنان خواستار ادامه مذاکره با ایران بودند.

بر اساس این نظرسنجی ۴۸ درصد از افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال آمریکایی خواستار ادامه مذاکره هسته‌ای با ایران بودند و این در حالی است که حمایت از ادامه مذاکرات هسته‌ای بین افراد ۳۰ تا ۴۹ سال آمریکایی، ۴۳ درصد بود و بین رده سنی ۵۰ تا ۶۴ سال ۳۹ درصد بود و ۳۷ درصد از افراد بالای ۶۵ سال حامی ادامه مذاکرات با ایران بودند.

موسسه زاگبی گزارش کرد که حمایت از ادامه مذاکرات هسته‌ای در بین دموکرات‌های آمریکا بیشتر است به طوریکه ۵۶ درصد از دموکرات‌هایی که در نظرسنجی این موسسه شرکت کردند از دیپلماسی و مذاکره با ایران حمایت کردند و ۴۰ درصد از طرفداران احزاب مستقل حامی مذاکره با ایران بودند و این در حالی است که ۴۹ درصد از جمهوری خواهان نیز خواستار ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و ۱ + ۵ بودند.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱ + ۵ پنجشنبه(۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن(۹ تیرماه) باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یکهزار نفر از مردم آمریکا در این نظرسنجی شرکت کردند.