خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع اگاه امنیتی سوریه مدعی شد هزاران ایرانی و عراقی برای دفاع از دمشق و حومه پایتخت وارد سوریه شده اند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که گروه های افراطی در سوریه اعلام کردند تصرف دمشق هدف اصلی بعدی آنهاست.

مقامات ایرانی گفته بودند شماری از نیروهای نظامی این کشور برای ارائه مشورت و فعالیت های مستشاری در سوریه به سرمی برند.

علاوه بر این شماری از شهروندان داوطلب ایرانی، عراقی و شیعه پاکستان و افغانستان با استقرار در منطقه محل استقرار حرم حضرت زینب در حومه جنوبی دمشق، برای دفاع از این حرم و منطقه فعالیت می کنند.

این منبع امنیتی سوریه اضافه کرد: حدود ۷ هزار نیروی ایرانی و عراقی وارد سوریه شده اند و هدف اول آنها دفاع از پایتخت دمشق است. عراقی ها بیشتر از ایرانی ها هستند.

این منبع امنیتی که خواست هویتش فاش نشود ادامه داد: هدف از این برنامه، تشکیل یک مجموعه نظامی به تعداد ۱۰ هزار نفر است تا به صورت موازی با ارتش سوریه و گروه های نظامی حامی اش، در دمشق فعالیت کند.

در مرحله بعدی، پس گرفتن شهر " جسر الشغور " سوریه از دست مخالفان مسلح و گروه های افراط گرای اسلامی دیگر هدف این مجموعه نظامی است.

یک منبع دیپلماتیک در دمشق نیز گفت که ایرانی ها از ارتش سوریه به دلیل پذیرش شکست در عملیات اخیر در اطراف شهر حلب انتقاد کرده اند. در این عملیات در فوریه گذشته، ‌ ارتش سوریه تلاش کرد خطوط پشتیباتی مخالفان در شهر حلب را قطع کند اما این عملیات شکست خورد.

ایرانی ها از این عملیات به دلیل ضعف برنامه ریزی اش انتقاد کرده بودند. ایرانی ها اصرار کرده بودند ارتش سوریه استراتژی اش را تغییر دهد و بداند که بهتر است بر مساحت کمتری سیطره جدی تری داشته باشد.

شهر جسر الشغور با عقب نشینی ارتش سوریه به دست مخالفان مسلح و گروه های افراط گرای اسلامی از جمله شاخه القاعده افتاد.

شهر جسرالشغور مسیر دسترسی به شهرهای ساحلی دریای مدیترانه و شهر حمات در مرکز سوریه است.

به گفته این مقام ارشد امنیتی در سوریه، مقامات ارشد سوریه و پس از سلسله شکست های هفته های اخیر در مقابله با گروه های مخالف مسلح خواستار دریافت حمایت جدی تر هم پیمانان خود شدند.

وی افزود: دهها هزار نفر از مخالفان مسلح با حمایت های قطر، عربستان سعودی و ترکیه حملات خود به ارتش سوریه را گسترش می دهند.

قبل از این ابومحمد الجولانی رهبر گروه جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه گفته بود که هدف بعدی این گروه، تصرف دمشق و سرنگونی حکومت سوریه و هم پیمانانش است.