ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره مسائل مختلف از جمله ایران رایزنی کردند.

خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش داده سران دو کشور درباره خاورمیانه، ایران و اوکراین گفت‌وگو کرده و بر لزوم پایبندی به توافقنامه مینسک جهت پایان دادن به تنش‌ها در اوکراین تأکید کرده‌اند.

دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی بر ادامه همکاری‌ها جهت آغاز روابط سازنده تأکید کرده‌اند.

روسیه و انگلیس از اعضای گروه موسوم به ۱ + ۵ هستند که در حال رایزنی با ایران برای پایان دادن به یک دهه تنش بر سر برنامه هسته‌ای این کشور هستند.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و ۱ + ۵ پنجشنبه(۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن(۹ تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی(فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.