سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در بدو ورود به فرودگاه وین در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما درباره این دور از مذاکرات در وین گفت: این سومین دوری است که ما کار روی نگارش پیش‌نویس تفاهم یا توافق نهایی را ادامه می‌دهیم.

وی افزود: این مذاکرات پیش‌تر در وین و نیویورک برگزار شده بود.

معاون اول وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما در نیویورک موفق شدیم به نخستین پیش‌نویس متن برسیم و الان کار روی این پیش نویس ادامه پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: این پیش‌نویس بر اساس مفاهیم و راه‌حل‌هایی است که در لوزان به دست آمده و ما باید به این راه‌حل‌ها و مفاهیمی که در لوزان به دست آمده وفادار باشیم و تنها در همان چارچوب مذاکره خواهیم کرد و سعی می‌کنیم که به یک متن مکتوب برسیم.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از کار انجام شده؟ گفت: خیلی نمی‌توان درصدی اعلام کرد، به هرحال ما اکنون متنی داریم که بخش نسبتا قابل توجهی از آن حتی درباره همه عباراتش توافق شده، ولی یک بخش از آن هنوز مورد اختلاف‌نظر است.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان ادامه داد: در برخی از پارگراف‌ها یک عبارت مورد اختلاف است و در برخی از پارگراف‌ها یک جمله و بعضی از جاها کل عبارت مورد اختلاف است، ولی یک بخش قابل توجهی الان به اتمام رسیده است.

* امیدواریم حتی زودتر از دهم تیرماه به جمع‌بندی برسیم

وی در ادامه گفت: امیدواریم زودتر از دهم تیر ماه بتوانیم جمع بندی نهایی داشته باشیم.

عراقچی افزود: عوامل مختلفی در داخل اتاق مذاکرات و خارج از آن هست که می‌تواند مانع شود، ما با همه این عوامل همزمان در حال مقابله هستیم و مذاکرات را پیگیری می‌کنیم. بسیار امیدوار هستیم حتی قبل از موعد مقرر هم به توافق برسیم.

* رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا پنجشنبه در وین

معاون وزیر خارجه درپاسخ به این سؤال که آیا تدوین پیش‌نویس با حضور همه طرفین و یا بخشی از مذاکره کنندگان انجام می‌شود؟ گفت: از طرف مقابل، خانم «هلگا اشمیت» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از دیگر کشورها مذاکره می‌کنند و در تماس دائم با بقیه هستند.

وی افزود: کارشناسان بقیه کشورها هم در جلسات حضور دارند و ایشان نیز در مشورت مرتب با بقیه کشورها هستند. روزجمعه معاونان وزرای خارجه بقیه کشورها هم به این مذاکرات ملحق خواهند شد و پس از آن یک جلسه جمعی خواهیم داشت.

عراقچی گفت: روز پنجشنبه ملاقات دو‌جانبه‌ای با آمریکایی‌ها خواهیم داشت و یک قرار ملاقات هم با هیأت چینی در همان روز خواهیم داشت.

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه با هیأت روسیه حتما دیدار خواهیم داشت، گفت: با کشورهای اروپایی هم بصورت یک جا یا جداگانه دیدار می‌کنیم.

وی افزود: این فرصت خوبی است که با حضور معاونان وزاری خارجه و مدیران سیاسی کشورهای ۱ + ۵ به صورت دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگوها را به پیش ببریم و بتوانیم اختلافاتی که در خصوص متن وجود دارد و داخل پرانتز قرار دارد را هر چه کمتر کنیم و زودتر به یک متن واحد برسیم.