با پایان شمارش تقریباً همه آرای مأخوذه در انتخابات پارلمانی رژیم اسرائیل، خبر می‌رسد ‌حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نتوانسته آرای بیشتری ‌در این انتخابات از آن خود کند. با این حال، با توجه به ماهیت آرا، بار دیگر نیاز به تشکیل دولتی ائتلافی در این رژیم وجود دارد.

به گزارش «تابناک» به نقل از «رویترز»، حزب راست‌گرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو توانسته با پشت سر گذاشتن حزب چپ میانه اتحادیه صهیونیست، در انتخابات پارلمانی رژیم اسرائیل پیروز شود. این نتیجه‌ رسما و پس از پایان شمارش تقریباً همه آرا اعلام شد.

بر پایه نتایج رسمی اعلام شده، حزب لیکود توانسته با ‌۳۰ کرسی، از حزب اتحادیه صهیونیست که ۲۴ کرسی ‌دارد پیشی بگیرد. این شکاف بیش از آن چیزی است که بر اساس نتایج نظرسنجی‌ها انتظار آن می‌رفت و به این ترتیب، دست نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی باز‌تر خواهد شد.

رسانه‌های اسرائیلی ضمن اعلام این نتایج، آن را یک «پیروزی بزرگ» برای نتانیاهو خوانده‌اند. با این حال، تشکیل دولت باز هم باید از طریق مذاکرات میان احزاب و تشکیل ائتلاف تحقق پیدا کند.

گفتنی است، ساعاتی پیش و در حالی که هنوز نتایج‌ مرحله‌ای در حال اعلام بود، بنیامین نتانیاهو، پیروزی قاطع خود را بر رقبایش اعلام کرد. با این حال، اسحاق هرزوگ، رهبر حزب اتحادیه صهیونیست گفته، هنوز احتمال هر چیزی وجود دارد. به نوشته «رویترز»، تاکنون نتایج شمارش ۹۹ درصد آرا ‌رسما اعلام شده است.

نتانیاهو با این پیروزی، برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر رژیم اسرائیل فعالیت خواهد کرد.

گفته می‌شود، وی برای تشکیل ائتلاف در دولت جدید، به سمت متحدین همیشگی خود، یعنی احزاب راست‌گرای افراطی و احزاب مذهبی خواهد رفت؛ با این حال، به همراهی احزاب میانه‌رو نیز نیاز خواهد داشت. پارلمان(کنست) رژیم اسرائیل در مجموع ۱۲۰ کرسی دارد.

از سوی دیگر، باید اشاره کرد که پیروزی نتانیاهو در انتخابات در حالی اعلام می‌شود که تحلیلگران اسرائیلی و همچنین غربی اشاره می‌کنند تاکتیک‌های به کار گرفته شده توسط وی در روزهای آخر تبلیغات انتخاباتی، از جمله حضور و سخنرانی در کنگره آمریکا، وی را در روندی تقابلی با دولت آمریکا قرار داده و همین، ‌سبب تیرگی بیشتر روابط تل آویو و واشنگتن در دوره پیش روی خواهد شد.