رهبر خطرناکترین گروه تروریستی امروز جهان در مدرسه رد شد، از سربازی معاف شد و تحصیلات دانشگاهی‌اش هم بیشتر از حد معمول طول کشید. روزنامه‌نگارانی از آلمان قطعه‌های پازل زندگی خصوصی ابوبکر البغدادی را کنار هم چیده‌اند.

ابوبکر البغدادی خود را رهبر مسلمانان خوانده و " خلافت " بنیان گذاشته است. دامنه " خلافت " او فعلا به مناطقی از عراق و سوریه محدود شده است. بغدادی خطرناک‌ترین و قدرتمندترین گروه تروریستی امروز جهان را رهبری می‌کند، اما از زندگی خصوصی‌اش اطلاعات چندانی در دست نیست.

پشت پرده زندگی «دکتر ابوبکر البغدادی»!

در ژوئیه ۲۰۱۴ ویدئویی از سخنرانی فردی سیاه‌پوش و دستار به سر منتشر شد. گفته شد که او ابوبکر البغدادی، رهبر " داعش " است. از البغدادی تنها دو عکس تأیید شده وجود دارد. پس از آن سخنرانی هم تنها پیام‌های صوتی منتسب به البغدادی منتشر شده است. ظاهرا رهبر داعش بر خلاف اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکه تروریستی القاعده، و ایمن الظواهری، خلف او، علاقه‌ای به حضور در انظار عمومی و تبلیغات رسانه‌ای ندارد. ابوبکر البغدادی به همین دلیل " شبح " خوانده می‌شود.

روزنامه‌نگارانی از نشریه " زود دویچه تسایتونگ " آلمان و شبکه اول رادیو - تلویزیون این کشور زندگی رهبر داعش پیش از هدایت این گروه تروریستی را بازسازی کرده‌اند. این گروه با سفر به محل زندگی و تحصیل ابوبکر البغدادی در عراق، عکس‌ها و مدارک تاکنون ناشناخته‌ای را یافته‌اند که بررسی آن‌ها تصویری از زندگی خصوصی رهبر داعش به دست می‌دهد و اطلاعات موجود را تا حدودی تدقیق می‌کند. روزنامه‌نگاران همچنین با همسا‌یه‌ها وآشنایان پیشین البغدادی صحبت کرده‌اند.

سن، محل تولد و خانواده

در تحقیقات کپی اولین کارت شناسایی ابوبکر البغدادی مربوط به سال ۱۹۸۰ پیدا شد. بر این اساس، رهبر داعش اول ژوئیه ۱۹۷۱ در شهر سامره(عراق) به دنیا آمده و نام اصلی او ابراهیم عواد ابراهیم البدری است. همسایگان می‌گویند البغدادی پسر سوم(چهار پسر) خانواده‌ای کشاورز و بی سر و صدا بوده است.

به گزارش دویچه‌وله، او در دوران مدرسه یک بار رد شده و در سال ۱۹۹۱ با نمره ۴۸۱ از ۶۰۰ دیپلم خود را گرفته است. البغدادی در دوران تحصیل به عنوان " برادر شهید " از امتیاز ویژه‌ای برخوردار بوده است. برادر کوچکتر البغدادی سرباز ارتش صدام، دیکتاتور مخلوع عراق بود که کشته شد. البغدادی خود به دلیل مشکلات جسمی از خدمت در ارتش معاف شد. برگه معاینه پزشکی البغدادی در دوران دانشجویی نشان می‌دهد که وی نزدیک‌بین است.

به گفته یکی از همبازی‌های البغدادی، او همواره علاقه داشته نقش رهبر را بر عهده بگیرد.

دیپلم و تحصیلات تکمیلی

ابوبکر البغدادی پس از دیپلم داوطلب تحصیل در دانشگاه بغداد می‌شود. او بر اساس مدارک موجود، رشته اول خود را حقوق انتخاب می‌کند؛ رشته دوم و سوم هم زبان‌های خارجی و علوم تربیتی.

اما معدل دیپلم " خلیفه " برای ورود به دانشگاه در این رشته‌ها مناسب نیست، پس برای تحصیل در رشته حقوق(اسلامی) به دانشگاه حقوق اسلامی بغداد می‌رود. او در ادامه رشته دانشگاهی خود را به " علوم قرآنی " تغییر می‌دهد.

با پیش‌روی‌ گروه داعش در عراق اینک بیش از پیش بحثدر باره رهبر این گروه بالا گرفته است. بغدادی با کشتارهایی که در یک سال اخیر داشته، به لحاظ معروفیت و نفوذ در میان گروه‌های افراطی از رهبر القاعده هم پیشی گرفته است.

البغدادی در سال ۱۹۹۹ کارشناسی ارشد می‌گیرد. موضوع پایان‌نامه او " تفسیر قرآن " بوده است؛ در ادامه هم وارد مقطع دکترا می‌شود. رهبر گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۰۳ در استان الانبار عراق برای نخستین بار ازدواج می‌کند.

پس از حمله آمریکا به عراق(مارس ۲۰۰۳) البغدادی در فوریه ۲۰۰۴ به دلایلی که تا امروز مشخص نشده، دستگیر و ۱۰ ماه در اردوگاه " بوکا " در جنوب عراق نگهداری می‌شود. در تحقیقات روزنامه‌نگاران مدرکی مربوط به ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ مشاهده شد به قلم استاد راهنمای البغدادی. روی این برگه نوشته شده: «با من تماس نگرفت(دستگیر شده)».

در اردوگاه بوکا مظنونان امنیتی و تروریستی در کنار نیروهای سابق ارتش صدام نگهداری می‌شدند. به اعتقاد کارشناسان، این هم‌نشینی تأثیر بسزایی در رفتار کنونی البغدادی و تشکیلات زیر نظر او داشته است.

البغدادی پس از آزادی از ارودگاه بوکا در دسامبر ۲۰۰۴ به دانشگاه باز می‌گردد و همزمان مؤذن محله‌ی " توبجی " در غرب بغداد می‌شود. او در سال ۲۰۰۷ پایان‌نامه دکتری خود را ارائه می‌کند و در نهایت مقطع تحصیلی دکتری را با نمره ۸۲ از ۱۰۰ به پایان می‌رساند.

استاد راهنما با وجود گلایه از غلط‌های املایی بسیار، نمره " بسیار خوب " را برای البغدادی منظور می‌کند.

دانشگاه بغداد به روزنامه‌نگاران آلمانی گفته که پایان‌نامه دکتری البغدادی در دسترس نیست. از قرار معلوم هر سه نسخه آن به سرقت رفته‌اند.

رهبری داعش

بر اساس شواهد موجود، ابوبکر البغدادی پس از پایان تحصیلات ناپدید می‌شود. با این حساب این مدعا که البغدادی با ابو مصعب زرقاوی، رئیس پیشین شاخه‌ عراق القاعده، شخصا آشنا شده، نمی‌تواند درست باشد. زرقاوی در سال ۲۰۰۶ در حمله هوایی ارتش آمریکا کشته شد.

البغدادی همچنین ادعا می‌کند که " سید " است و از نوادگان پیامبر اسلام(ص). روزنامه‌نگاران آلمانی در تحقیقات خود هیچ مدرکی دال بر درستی این مدعا پیدا نکردند.

بنا بر برآورد دولت عراق و سرویس‌های جاسوسی غربی، البغدادی در ابتدا در شهر خود – سامره – و در قالب القاعده عراق شروع به مبارزه کرد.

گفته می‌شود رشته دانشگاهی رهبر داعش به او کمک می‌کند اقدامات دهشتناک تروریستی را به نام دین توجیه کند. شبه‌نظامیان در سال ۲۰۱۰ البغدادی را امیر خود خواندند. او در آوریل ۲۰۱۳ " خلافت اسلامی " پایه گذاشت؛ ابتدا در عراق و در ادامه در سوریه. داعش(دولت اسلامی در عراق و شام) در نهایت با این استدلال که " خلافت اسلامی " مرز جغرافیایی نمی‌شناسد، نام خود را به " دولت اسلامی " کوتاه کرد.