پایگاه خبری - تحلیلی دبکافایل مدعی شد که روسیه در قرار نظامی جدید با ایران سامانه ضد موشکی اس - ۴۰۰ را در اختیار ایران قرار می‌دهد و همچنین به مصر، سوریه و حزب الله نیز اس - ۳۰۰ می‌دهد.

دبکا فایل با اشاره به اینکه مشکلات مالی در روسیه مسکو را برای انتخاب مشتری‌های جدید سامانه موشکی اس - ۳۰۰ و سامانه به مراتب پیشرفته‌تر اس - ۴۰۰ محدود کرده تاکید کرد که روس‌ها آماده‌اند تا اس - ۳۰۰ را این بار نه به ایران بلکه به مصر، سوریه و حتی حزب الله نیز بفروشند.

این پایگاه خبری نزدیک به نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی در ادامه گزارش خود با اشاره به توافق اخیر میان وزرای دفاع ایران و روسیه در تهران تاکید کرد که دو طرف اعلام کردند که مسئله اس - ۳۰۰ حل شده است.

بنابراین گزارش، ایران و روسیه از سال ۲۰۰۷ درباره موشک‌های اس - ۳۰۰ که یک سامانه پیشرفته ضد هوایی بود زمانی اختلاف کردند که مسکو با وجود دریافت ۸۰۰ میلیون دلار پول از ایران حاضر به تحویل سامانه اس - ۳۰۰ به ایران تحت فشار آمریکا و اسرائیل نشد.

تحلیلگران آگاه در این باره به دبکا گفته‌اند که در صورت برخورداری ایران از سامانه اس - ۴۰۰ مذاکره کنندگان ایرانی در مذاکرات با ۶ قدرت جهانی را تقویت می‌کند.

دبکا در ادامه می‌افزاید: امروز ایران و روسیه تحت تحریم‌های غرب و تمایل مشترک برای کمک به یکدیگر برای ممانعت از دخالت نظامی آمریکا در خاورمیانه دارند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درحال هدایت اروپا برای عدم خریداری تسلیحات از روسیه برای تنبیه ولادیمیر پوتین بخاطر اقداماتش در اوکراین و کریمه است.

این پایگاه خبری در ادامه با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها برای روسیه تاکید می‌کند که مصر هم با استفاده از کمک‌های مالی عربستان سعودی قراردادی ۳.۵ میلیارد دلاری تسلیحاتی با روسیه به امضا رسانده است و این درحالی است که بازار تسلیحات مصر به صنایع نظامی آمریکا نزدیک است.