سحرگاه دیروز در ساعاتی که شهرهای اروپا در خواب بودند صدای تیراندازی و شکسته شدن درهای خانه‌ها توسط نیروهای پلیس آرامش برخی شهرهای اروپا را به هم ریخت؛ حملاتی که طی‌ آنها ده‌ها نفر بازداشت و حداقل ۲ نفر کشته شدند. در عملیات‌های مرگبار بلژیک در چند منطقه این کشور مظنونان به فعالیت تروریستی در تاریکی شب هدف حمله قرار گرفتند که در جریان آن حداقل ۲ نفر کشته شده‌ و ۱۳ نفر بازداشت شدند.

مقام‌های امنیتی بلژیک اعلام کرده‌اند که اعضای این گروه قصد داشتند مأموران پلیس این کشور را در خیابان‌ها هدف حمله قرار دهند و به قتل برسانند. ده‌ها عملیات جست‌وجو و بازداشت به‌صورت همزمان در مناطق مختلف بلژیک صورت گرفت. ۲ مظنون در عملیات شهر کوچک و صنعتی ورویرز کشته شدند تا مشخص شود که اعضای گروه‌های افراطی تنها در شهرهای بزرگ اروپا مستقر نیستند. عملیات‌های دیگری هم در بروکسل و مناطق حومه‌ای آن توسط نیروهای امنیتی انجام شد. مقا‌‌م‌های پلیس اعلام کرده‌اند که در جریان عملیات‌های خود چندین قبضه کلاشینکف، مواد منفجره و یونیفرم‌های پلیس را کشف کرده‌اند که احتمالاً برای عملیاتی «بزرگ» آماده شده بوده است. درجه هشدار امنیتی در بلژیک به‌دنبال حملات فرانسه بالا برده شده است.

مقام‌های بلژیک اعلام کرده‌اند که هدف از این حملات بازداشت مظنونان به فعالیت تروریستی و متلاشی کردن حلقه حامیان لجستیکی آنها بوده است. سخنگوی دادستانی بلژیک روز گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره ارتباط این اقدام‌ها با حملات پاریس آن را رد کرد و گفت که تحقیقات آنها پیش از این حادثه شروع شده بوده است. نخست‌وزیر فرانسه هم روز گذشته اعلام کرد که هیچ «ارتباط مستقیمی» میان عملیات بلژیک و حملات هفته گذشته پاریس وجود ندارد.

گروگانگیری در حومه پاریس

روز گذشته همچنین خبر یک گروگانگیری در شمال‌غربی پاریس بار دیگر جنجالی شد. گفته می‌شود در این حادثه یک مرد مسلح به کلاشینکف حداقل ۲ نفر را در یک دفتر پستی به گروگان گرفت. برخی منابع گفته‌اند عامل این حمله به‌خاطر مشکلات احساسی و عاطفی دست به گروگانگیری زده و ارتباط تروریستی ندارد. در داخل فرانسه اما نیروهای امنیتی این کشور دست به زنجیره‌ای از عملیات‌های جدید در شهرهای مختلف زدند که در جریان آن ۱۲ نفر مظنون به فعالیت تروریستی بازداشت شدند. گفته می‌شود این افراد درباره حمایت لجستیکی از عاملان حملات پاریس تحت‌بازجویی قرار گرفته‌اند. مقام‌های امنیتی فرانسه عقیده دارند که برخی از افراد بازداشت شده برای عاملان حملات پاریس تسلیحات و خودرو تأمین کرده‌اند.

روز گذشته نیروهای امنیتی همچنین مجبور شدند یک ایستگاه قطار در پاریس را به‌دنبال تهدید بمبگذاری تخلیه کنند. ۱۲۰هزار نیروی نظامی و پلیس فرانسه اکنون با آماده باش کامل در نقاط مختلف این کشور مستقر شده‌اند. همچنین گزارش‌ها از هک شدن ۱۹ هزار وب‌سایت فرانسوی خبر می‌دهد. به‌دنبال این هک شدن بسیاری از وب‌سایت‌های رسانه‌های فرانسوی برای چندین ساعت در دسترس نبودند.

۱۱ حمله در آلمان، تحقیقات در اسپانیا

پلیس آلمان هم اعلام کرده است که در نخستین ساعات بامداد روز گذشته دست به عملیات‌هایی در برلین و شهرهای دیگر برای بازداشت مظنونان به فعالیت تروریستی زده است. حداقل ۲۵۰ مأمور پلیس در حمله به ۱۱ خانه در شهرهای مختلف حضور داشتند. گفته می‌شود در عملیات حومه پایتخت حداقل ۲ مظنون بازداشت شده‌اند. به گفته پلیس یکی از این دو نفر احتمالا رهبری یک گروه افراطی را که اعضای آن از کشورهای ترکیه و روسیه بودند، برعهده داشته است. مقام‌های پلیس آلمان همچنین اعلام کرده‌اند که افراد تحت بازجویی احتمالا در تدارک عملیاتی جدی در سوریه بوده‌اند اما هنوز شواهدی به‌دست نیامده که نشان دهد آنها قصد انجام حمله در داخل خاک آلمان را داشته‌اند.

دیلی تلگراف گزارش داده که مقام‌های امنیتی آلمان اکنون در حال بازجویی از گروهی ۵۰ نفره هستند که گفته می‌شود هسته داعش در این کشور بوده‌اند. براساس این گزارش بیشتر افراد این گروه تبار تونسی دارند و در شهر ولفسبورگ بازداشت شده‌اند. یک مقام امنیتی آلمان اعلام کرده که این افراد احتمالاً پول و تسلیحات برای نیروهای داعش در سوریه تأمین می‌کرده‌اند. اسپانیا هم تحقیقاتی را در مورد حملات اخیر در پاریس شروع کرده است. این تحقیقات به‌دنبال مشخص شدن سفر امدی کولیبالی، عامل حمله به فروشگاه یهودیان در پاریس، به مادرید چند روز قبل از حملات پاریس آغاز شد.

عذرخواهی کری از فرانسه

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر خود به پاریس از مقام‌های این کشور به‌خاطر اینکه با تأخیر برای ابراز همدردی به این کشور رفته است، عذرخواهی کرد. کری در جریان سفر به پاریس با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه دیدار و دو طرف درباره مسائل مختلف ازجمله امنیت اروپا، مقابله با تروریسم و اوکراین مذاکره کردند. دولت آمریکا به‌خاطر شرکت نکردن مقامی ارشد از این کشور در مراسم راهپیمایی اتحاد پاریس به‌شدت تحت انتقاد قرار گرفته بود. با وجود این اولاند از جان کری روز گذشته خواست تا از باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا برای حمایت‌های واشنگتن به‌دنبال حملات تروریستی فرانسه قدردانی کند.

حمله به فروشگاه‌های مسلمانان با اسلحه و پتک

حملات به مسلمانان طی روزهای گذشته در کشورهای مختلف اروپا به‌شدت افزایش پیدا کرده است. در آخرین مورد چندین فروشگاه متعلق به مسلمانان در شهر بیرمنگام انگلیس هدف حمله افراد ناشناس با استفاده از اسلحه و پتک قرار گرفته است. شاهدان عینی اعلام کرده‌اند که ۸ فروشگاه در این حملات هدف تیراندازی قرار گرفتند. همچنین افراد نقاب‌دار با پتک اقدام به خرد کردن شیشه‌های فروشگاه‌های متعلق به مسلمانان کردند.