دولت کره شمالی توانست با استفاده از زور مانع از اکران فیلمی علیه رهبر این کشور در خاک آمریکا شود.

پلیس فدرال آمریکا(اف بی آی) اعلام کرد هکرهای مورد حمایت دولت کره شمالی عامل تهدید شرکت " سونی پیکچرز " و جلوگیری از اکران فیلمی درباره ترور رهبر کره شمالی بودند. این برای نخستین بار است که یک نهاد رسمی آمریکا یک دولت خارجی را متهم به حمله اینترنتی به خاک آمریکا می کند.

قبل از این هکرهای ناشناس ضمن هک سیستم های کامپیوتری شرکت سونی پیکچرز، این شرکت را تهدید کرده بودند در صورت اکران فیلم " مصاحبه "(The Interview) با موضوع ترور " کیم جونگ اون " رهبر کره شمالی، آسیب های جدی به شرکت سونی وارد خواهند کرد.

سونی پیکچرز هم تسلیم تهدیدات شد و از اکران فیلم کمدی " مصاحبه " خودداری کرد. قرار بود این فیلم از روز ۲۵ دسامبر آینده(۴ دی) در آمریکا اکران شود اما این موضوع منتفی شد.

با این اتفاق هم اکنون مشخص شده که کره شمالی دارای توانمندی های اینترنتی گسترده و قوی است.
سابق بر این تصور می شود کره شمالی به عنوان منزوی ترین کشور جهان با داشتن فضای بسته، تنها دارای قدرت نظامی - هسته ای است اما رویداد اخیر نشان داد این کشور علاوه بر بمب اتمی، دارای قدرت حمله اینترنتی و سایبری تاثیرگذاری است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هم در واکنش به این موضوع گفت: ای کاش سونی قبل از لغو اکران این فیلم، با من مشورت می کرد. این حمله هکرها به شرکت سونی پیکچرز باعثبسیاری از آسیب ها شده است. این اقدام، سابقه ای را ثبت خواهد کرد. این قابل قبول نیست که جامعه ای که در آن دیکتاتوری وجود دارد اینجا در آمریکا کنترل و نظارت خود را تحمیل کند.

اوباما همچنین وعده داد که نسبت به این اقدام کره شمالی واکنش نشان خواهد داد. او گفت که به اعتقادش، شرکت سونی با لغو اکران این فیلم، اشتباه کرده است.
رویترز در این باره نوشت: گزینه های اوباما برای واکنش به حمله کامپیوتری کره شمالی، بسیار محدود است.

این برای نخستین بار است که آمریکا کشور دیگری را به صورت مستقیم مسؤول حمله اینترنتی به خاک آمریکا می داند.
یک دیپلمات کره شمالی در سازمان ملل متحد هم گفت که پیونگ یانگ به این حمله اینترنتی ارتباطی دارد.