ملت ایران: رئیس جدید سازمان صدا و سیما در اولین سخنرانی‌اش تاکید کرد: باید وزن و جایگاه رسانه در سبد رسانه‌ای مردم افزایش پیدا کند.

دکتر محمد سرافراز در سخنانی گفت: اصل مراسم امروز قدردانی از مهندس ضرغامی است و من از ایشان تشکر می‌کنم.

وی در ادامه گفت: به نظرم مولفه‌های قدرت در دنیا تغییر کرده‌اند و دیگر بمب‌های هسته‌ای و تکنولوژی برتر ابزار ابر قدرت‌ها نیستند، بلکه این قدرت ارتباطات است که حرف اول را می‌زند. ابرقدرت‌ها به ویژه کشور آمریکا می‌خواهند از این قدرت استفاده کنند.

سرافراز در عین حال مطرح کرد: سهم رسانه در اوقات روزانه مردم مرتبا افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان نمونه در کشور آمریکا آمار جدید حاکی از این است که مردم بیش از ۱۱ ساعت از رسانه استفاده می‌کنند؛ یعنی از وسایلی مانند تلویزیون‌، رادیو‌، موبایل هوشمند و اینترنت که دائما با آنها در ارتباط هستند. براین اساس قدرت پردازش اطلاعات در دنیا به شکل متمرکز انجام می‌شود.

امروزه دشمنان به جای اینکه با بمب کشورها را نابود کنند می‌خواهند افکارها را تسخیر کنند. مهم‌ترین وظیفه ما در چنین شرایطی این است که نخبگان جمع شوند و اتاق فکری تشکیل دهند تا راه برون رفت از این موضوع را دریابند که اگر این اتفاق نیفتد در رسانه ملی به معنای کلانش در انفعال خواهیم ماند.

رئیس صدا و سیما همچنین در سخنانش که در مراسم معارفه‌اش امروز ۲۰ آبان ماه برگزار می‌شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه صدا و سیما یک رسانه متمرکز در سطح جهان است به همین خاطر این رسانه باید با رسالت‌های جهانی و اسلامی همراه باشد. رسانه ملی برای انجام این ماموریت گسترده باید چابک سازی شود، نیروی انسانی‌اش را کارآمد کند، اصلاح گردش کار را در دستورالعمل‌هایش قرار دهد و به نوعی رسانه باید تعاملی باشد. توسعه کمی و کیفی برای یک رسانه ملی لازم است، اما سهم ما بیشتر مربوط به بخش کیفی می‌شود.

وی سپس گفت: کنداکتور و جدول پخش امروز در اختیار مخاطب باید باشد و این گونه نیست که ما تعیین کنیم که مخاطب در چه ساعتی از روز چه برنامه‌ای را تماشا کند، بلکه این مخاطب است که باید تعیین کند.

سرافراز در بخش دیگری از سخنانش به شکست آمریکا در حمله به عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: آمریکا در منطقه عراق و افغانستان حملاتی را شروع کرد، اما در نهایت با تدابیری که جمهوری اسلامی اندیشید، این تهاجم نظامی شکست خورد. ترفند آنها در مقابل این قضیه در کشور به فتنه‌ی سال ۸۸ بر می‌گردد که هدفشان سرنگونی مردم بوده است که در مقابل رخداد بیداری اسلامی به وجود آمد. ترفند دشمن در مقابل این اتفاق، این بود که در کشورهای آزاد شده به جنگ داخلی در درون آنها را تبدیل کرد اما در مقابل یک مقاومت و بیداری جدیدی شکل گرفت و این جنگ داخلی و مذهبی به جنگ علیه تروریسم تبدیل شد.

او همچنین در خصوص جریان اهل سنت در دنیا عنوان کرد: جریان اهل سنت در دنیا با جریان تروریستی به مقابله برخاستند و بیداری علیه استبداد داخلی به بیداری علیه استعمار و استکبار جهانی در حال تبدیل شدن است. بنابراین نقاط مهم و سرنوشت‌سازی در حال رخداد است.

دکتر سرافراز در پایان سخنانش گفت: «خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار» عزت زیاد!