شاتل فضایی X - ۳۷B

فضاپیمای آمریکایی X - ۳۷B پس از حدود دو سال گشتن به دور زمین در پایگاه نیروی هوایی آمریکا جمعه(۱۷ اکتبر / ۲۵ مهر) در جنوب کالیفرنیا به زمین نشست. X - ۳۷B در فضا چه مأموریتی را دنبال می‌کرد؟ کسی نمی‌داند.

کارشناسان تنها می‌توانند گمانه‌زنی کنند که چرا نیروی هوایی آمریکا این فضاپیمای کوچک را به مدت ۶۷۴ روز به سفر دور زمین فرستاد. برخی گمانشان به تکنیک جاسوسی مدرن در این سفینه می‌رود و برخی تصور می‌کنند شاید موضوع بر سر توسعه یک سیستم تسلیحاتی مدرن باشد.

عده‌ای هم خیال می‌کنند X - ۳۷B می‌تواند از مدار زمین برنامه فضایی چین را زیر نظر بگیرد. نیروی هوایی آمریکا در خبری در این باره به‌طور مختصر به " تجاربی در مدار زمین " اشاره کرد.

فضاپیمای فرود‌آمده بر زمین سومین فضاپیما از نوع X - ۳۷B است که به مدار زمین پرتاب شده است. این سفینه فضایی از دسامبر ۲۰۱۲ تا جمعه(۱۷ اکتبر ۲۰۱۴) در فضا بوده است.

شاتل فضایی X - ۳۷B

دو مأموریت مرتبط با این فضاپیماها به‌ترتیب حدود ۲۰۰ و ۴۰۰ روز به طول انجامید. مخفی نگه داشتن مداوم هدف این برنامه باعثشده که گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد آن صورت گیرد.

این فضاپیمای بی‌سرنشین نزدیک به ۹ متر طول، ۳ متر ارتفاع و دامنه‌ای به وسعت ۴ و نیم متر دارد. باتری‌های لیتیومی که فضاپیما با آن کار می‌کند توسط صفحه‌های خورشیدی شارژ می‌شوند.

نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد در سال آینده چهارمین مأموریت X - ۳۷B را از پایگاه خود در کیپ‌ کاناورال فلوریدا آغاز کند.