محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته پس از دیدار با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفت: در گفتگوهای طولانی که با خانم اشتون داشتم و هم نشست‌هایی که میان معاونان برگزار شد، درباره موضوعات باقیمانده و راههای متفاوتی که برای حل و فصل این موضوعات مطرح شده بود صحبت شد.

محمد جواد ظریف افزود: در این دور از مذاکرات در حال بررسی راه حل های ارائه شده برای پایان دادن به اختلافات هستیم. همانطور که بارها گفته شد اختلافات قابل توجهی وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که این اختلافات غیرقابل حل و فصل است.

وزیرخارجه کشورمان گفت: ضروری است درباره روش‌هایی که هم جدی و هم با ایده و نوآوری برای حل و فصل این اختلافات مطرح می شود بحثشود اما این بحثها زمان‌بر هستند و ممکن است این راه حل‌ها به گفتگوی بیشتر نیاز داشته باشد.

وی گفت: البته این به آن معنا نیست که هنوز به راه حلی که مورد توافق همه باشد رسیده باشیم. به این معنا هم نیست که راه حل غیرقابل دسترسی باشد. همه معتقدند که این موضوع قابل حل است زیرا به واقع، برنامه هسته‌ای ایران یک برنامه صلح آمیز و یک واقعیت روی زمین است، به این معنا که دانش دانشمندان ما و فناوری که ما بدست آوردیم یک فناوری بومی است و همگان به این باور رسیده اند که نمی شود آرزو کرد این فناوری نباشد.

ظریف افزود: از این رو ضروری است بر راه حل ها تمرکز شود. در مذاکرات سه شنبه نیز درباره راه حل های متفاوتی که هر یک از کشورها مطرح می کردند بحثهای جدی صورت گرفت؛ البته تاکنون به یک جمع بندی مشترک نرسیده ایم اما معتقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به آن ممکن است.

به گزارش واحدمرکزی خبر، وزیر امور خارجه ایران کشورمان با اعلام اینکه از ظهر چهارشنبه به بعد ملاقات‌های سه جانبه با وزیر خارجه امریکا و خانم اشتون برگزار می شود گفت: روز پنج شنبه هم جلسه ای با مجموعه کشورهای ۵ + ۱در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت، زیرا معتقدیم حضور همه اعضای ۵ + ۱برای رسیدن به راه حل ضروری است و بسیار خوب است که پنج شنبه از این فرصت برای رسیدن به نقطه مشترک استفاده کنیم.

ظریف افزود: این خواست جمهوری اسلامی ایران بود که علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و امریکا، یک بار هم مذاکره با کل ۵ + ۱ باشد و به این دلیل است که روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و این نشان دهنده اراده سیاسی در همه طرف ها است.

وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی از ابتدا با توجه به سیاست‌های کلی نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبری که داشتن هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام اعلام کردند، نیازی به سلاح های هسته ای ندارد و بر همین اساس احساس می کند که رسیدن به یک راه حل مفید است.

وی با بیان اینکه از ابتدا با اراده سیاسی و آمادگی کامل برای دستیابی به نتیجه به مذاکرات وارد شدیم گفت: امیدواریم که چنین وضعیتی هم در طرف مقابل وجود داشته باشد بنابراین جلسه روز پنج شنبه فرصتی برای مرور موضوعات مختلف با همه اعضای ۵ + ۱ است، اما الزاما به معنای آن نیست که یک وضعیت جدید، مثبت و یا منفی پیدا شده است.

ظریف افزود: بارها گفته ام مذاکرات تا زمانی که به نتیجه نرسد هیچ اختلافی حل نشده است، زیرا مجموعه ای به هم پیوسته از موضوعات است و ضروری است در همه موضوعات به نتیجه برسیم.

ظریف گفت: فکر می کنم زمانی که در نیویورک صرف شد و مذاکرات بسیار گسترده‌ای که در نیویورک انجام شد و پنج شنبه هم ادامه خواهد داشت قادر است راه حل های مطرح شده را بررسی کند و البته به هیچ وجه بحثتوافق نیست.

وزیرخارجه کشورمان با بیان اینکه زمان برای رسیدن به توافق وجود دارد گفت: بیش از ۴۰ روز دیگر فرصت داریم و همانطور که گفتم درباره همه موضوعات راه حل هایی از سوی طرف های مختلف ارائه شده است اما تنها لازم است که در مورد این راه حل ها به جمع بندی برسیم و در قالب یک مجموعه و یک بسته با آن برخورد کنیم.