نتایج یک گزارش جدید نشان می دهد گروه تروریستی داعش مجهز به سلاح هایی است که ساخت ۲۱ کشور مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا است.

شبکه خبری " ان بی سی " آمریکا گزارش داد؛ نتایج یک تحقیق مشترک بین سازمان اروپایی " تحقیقات تسلیحات جنگ " و کردها نشان می دهد بیش از ۲۰ درصد از پوکه های باقی مانده از گلوله های مختلف استفاده شده از سوی داعش در حمله به شهرهای مختلف در عراق و سوریه ساخت ایالات متحده آمریکا است.

آمریکا این سلاح ها را در زمان تجهیز نیروهای نظامی عراق به ارتش این کشور داده است که در عملیات های مختلف گروه تروریستی داعش به غنیمت آنها درآمده است.

همچنین تحقیقات این گروه نشان می دهد مهمات ساخت چین و روسیه نیز بخش قابل توجهی از سلاح های مورد استفاده داعش را تشکیل می دهد. سلاح هایی ساخت ایران نیز در میان مهمات مورد استفاده داعش دیده می شود که از انبارهای مهمات ارتش عراق به غنیمت رفته است.

نتایج این تحقیقات که با تحقیق از ۱۷۰۰ پوکه گلوله ها، خمپاره ها و موشک های مورد استفاده داعش در مناطق جنگی در عراق و سوریه به دست آمده است، نشان می دهد سلاح های داعش ترکیبی از سلاح های قدیمی متعلق به سال ۱۹۴۵ تا سلاح های روسی و چینی تولید دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ تا انواع سلاح های مدرن آمریکایی ساخت دهه نخست قرن بیست و یک است.

گلوله هایی ساخت کارخانه ای در ایالت میسوری آمریکا در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ که در شمال عراق از گروه داعش کشف شده است

این گزارش می افزاید گروه داعش بخش بزرگی از سلاح های خود را از نیروهای ارتش عراق غنیمت گرفته است. در جریان سقوط شهر موصل در ۱۱ ژوئن سال جاری میلادی گروه داعش توانست بسیاری از مهمات و انبارهای اسلحه ارتش عراق را به غنیمت بگیرد.

همچنین بر اساس این گزارش بخش بزرگی از مهمات مورد استفاده داعش از مهمات گروه های مسلح مخالف حکومت سوریه است که در سه و نیم سال گذشته از سوی بسیاری از کشورهای عربی، ترکیه، اروپا و آمریکا مورد حمایت تسلیحاتی و مالی بوده اند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد بسیاری از این سلاح ها، سال ها بین گروه های مختلف شبه نظامی مورد حمایت کشورهای خارجی در عراق و سوریه دست به دست شده است تا در نهایت به دست داعش افتاده است.

همچنین عملکرد ضعیف ارتش عراق در جریان سقوط شهر موصل و فرار بسیاری از نیروهای ارتشی این کشور از دست داعش و بر جای گذاشتن مهمات شان، باعثشد گروه داعش بتواند به ذخیره ای کافی از اسلحه برای پیشروی های بعدی خود در مناطق مختلف عراق دست یابد.