«دومینیک دو ویلپن» نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسبق فرانسه که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته ای تصریح کرد: این مذاکرات به مرحله حساسی رسیده و جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات متعددی را روی میز ارائه کرده است، اکنون نوبت طرف مقابل است که اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد. متاسفانه تاکنون زیاده خواهی ها در برخی اعضای طرف مقابل مانع رسیدن به توافق بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می تواند در حوزه های مختلف گسترش یابد.

وی در این رابطه به سفر هیات اقتصادی فرانسه به ایران اشاره کرد که با مخالفت آمریکایی ها روبرو شد.

ظریف در خصوص تحولات سوریه تاکید کرد: موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی می توان این مسئله را حل کرد.

وی افزود: این مردم سوریه هستند که می توانند در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند و در هر راه حلی بایستی نقش مردم و دولت کنونی کشور را نیز در نظر گرفت. کسانی که دنبال حذف دولت سوریه هستند باید متوجه باشند که در این صورت داعش جایگزین خواهد شد.

دومینیک دو ویلپن نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسبق فرانسه نیز در این دیدار توافق نهایی بین ایران و ۱ + ۵ در موضوع هسته ای را با اهمیت خواند و تاکید کرد: در صورتی که توافق نهایی هسته ای صورت گیرد این موضوع بر کل خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت.

وزیر امور خارجه اسبق فرانسه تصریح کرد: غرب در قبال گسترش افراطی گری در خاورمیانه اشتباهاتی داشته است و اکنون از اینکه جوانانی از کشورهای غربی در جبهه داعش در حال جنگ هستند بسیار نگران است.