به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی، استحکام خانواده را مسأله جدّی برای هر جامعه ای خواند و افزود: باید نمونه های موفق دنیا را بررسی و از نکات مثبت آنها استفاده کرد تا عواقب منفی دوران گذار از سنت به مدرنیته خانواده ها را کمتر تحت تأثیر قرار دهد.

وی آزادی و محدودیت را دو اصطلاح مهم و ضروری برای مطالعه مسایل جوانان توصیف کرد و گفت: افراط و تفریط در هر دو موضوع، مطالعات را از مسیر درست منحرف می نماید و به تبع آن جوانان به جای میدان داری منطقی، منزوی می شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان مصادیقی از تلاش های بزرگان ادیان دنیا در جهت حفظ بنیان خانواده ها، خاطر نشان کرد: حفظ و تقویت بنیان خانواده مشکل مشترک همه ی جوامع در دنیای معاصر است و بزرگان ادیان علیرغم تفاوت در فرهنگ ها در این زمینه دغدغه های مشترک دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری نگاه اسلام و قرآن به خانواده ها را بسیار جامع و راهگشا توصیف کرد و گفت: آیات و روایات اسلامی بر تقویت بنیان خانواده تأکید می کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اهمیت برنامه ریزی برای امور جوانان در ایران، اظهار داشت: در عصر انفجار اطلاعات، ابزار اطلاع رسانی به شکل گسترده در دسترس همگان است و هیچ کس نمی تواند جلوی رشد علم و تکنولوژی را بگیرد.

وی افزود: نکات مثبت ابزار اطلاع رسانی باعثرشد و توسعه دانش ها می شود که در هر حالتی بر جهل مقدم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تصویب منشور جوانان در سال های پس از جنگ، تصریح کرد: بازنگری آن با توجه به مقتضیات زمان از ضرورت هاست که امیدواریم کارشناسان، چراغی مناسب برای تصمیم گیری و ارائه راهکارها تدوین نمایند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی توجه به امور روان شناسی در مطالعات مربوط به جوانان را ضروری دانست و گفت: باید با ادبیات جوانان با آن صحبت کرد، چون جوانان سرشار از عقل و احساس هستند.

وی استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها در هر موضوعی را متناسب با شیوه درست مدیریت خواند و گفت: عواطف و احساسات در وجود انسان هاست که باید در مسیر خوبی ها فردی و اجتماعی جهت داده شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، تسهیل ازدواج را ضروری خواند و گفت: باید سنت های ازدواج را با مقتضیات زمانه تطبیق کنیم. تا هم انتظارات خانواده ها تأمین شود و هم جوانان فکر نکنند ازدواج بر آنها تحمیل می شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دوری از ازدواج به خاطر مسایل مادی را برای جوانان مسلمان ناپسند و توجیه ناپذیر خواند و گفت: قرآن با صراحت به جوانان می گوید که در ازدواج به خداوند توکل کنید: «وَأَنکِحُوا الْأَیَامَی مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ»

وی استفاده از همه امکانات و راهکارهای جامعه اسلامی برای گسترش ازدواج را سازنده خواند و گفت: خیّران در کارهای خیر به میزان ثواب می اندیشند و اگر فرهنگ سازی شود که تسهیل ازدواج ثواب دنیا و آخرت دارد، خیّران در ایران ثابت کرده اند که در کار خیر از دیگران سبقت می گیرند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تدوین سیاست های کلی برای حفظ و تقویت بنیان خانواده را از اقدامات مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و گفت: باید همه مسؤولان و مردم به وظایف خویش عمل نمایند تا مشکل جوانان، مخصوصاً در ازدواج، مسکن و اشتغال حل شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به بحران اخلاقی را ضروری خواند و گفت: باید آسیب شناسی علمی کرد و دامنه مصادیق اخلاقی را گسترش داد تا جامعه به جای توجه به موضوعات عمیق، گرفتار ظاهرسازی ها نشود.

وی پرهیز از نزاع را از روشن ترین اخلاقیات اسلامی خواند و گفت: سست شدن پایه های جامعه اسلامی در نزاع های مذهبی و تضعیف پایه های کشور در نزاع های سیاسی یکی از مصادیق ضد اخلاقی ها است که متأسفانه هر دو مورد را در روزگار خود می بینیم.

وی افزود: پیروان دینی که ۶۰ کشور دنیا را با یک میلیارد و هفتصد میلیون جمعیت جهان دارند، به خاطر اختلافات مذهبی دارند همدیگر را می کشند و منابع مسلمانان را هدر می دهند و این بهترین معنی برای «فشل» بودن است.

در آغاز این دیدار، آقایان گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان و سطوتی مدیرکل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به ارائه نظرات و دیدگاه های خویش در حوزه جوانان پرداختند.

دکتر گلزاری با ارائه گزارشی از آمار ازدواج، طلاق، اشتغال، نرخ بیکاری مخصوصاً بر اساس سطح تحصیلات، گفت: سهم جمیعت جوان به کل جمیعت طبق سرشماری سال های ۱۳۷۵،۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ به ترتیب ۲۸/۴،۳۵/۲،۳۱/۵ درصد بوده است.