ملت ایران: هر قدر به زمان برپایی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری نزدیک تر می شویم بازار نشست ها و اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی این رقابت هم داغ تر می شود و این افراد گاه بعضا درباره سینما هم نظراتی دارند.

در دوره های مختلف انتخابات ریاست جمهوری در کشور ما حضور سینماگران در کنار کاندیداهای ریاست جمهوری نمود عینی دارد و اتفاقا در ایام انتخابات علاقه نامزدهای این رقابت سیاسی به هنر و به ویژه سینما هم زیادتر می شود و در واقع حوزه سینما یکی از پرترددترین محافلی است که گذر نامزدهای احتمالی و قطعی ریاست جمهوری خیلی زیاد بدانجا می افتد.

و اما بررسی شناخت سیاستمداران مشتاق به حضور در قوه مجریه، از سینمای ایران قابل تامل است و بررسی این مطلب که نامزدهای احتمالی پیش از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهوری تا چه اندازه با هنر سینما آشنایی دارند از اهمیت بسیاری برخوردار است. موتور جستجوگر گوگل در جستجوهای خود برخی از صحبت های نامزدهای ریاست جمهوری را نشان می دهد که البته آنچه در جستجوهای ما آمده است لزوما تمام صحبت ها و نظرات این نامزدها نیست.

هاشمی رفسنجانی: صنعت سینما تلاش کند واقعیت های تاریخی را منعکس کند

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره هنر تصویر و از جمله سینما معتقد است که صنعت سینما در ایران باید تلاش کند واقعیت های تاریخی را بدون هیچ گونه سیاسی کاری و تحریف منعکس کند.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تازه ترین حضور خود در عرصه سینما را با فیلم " آقای الف " تجربه کرده و گفته است: در تمام زمان نمایشِ فیلم، جذب تکنولوژی سه بعدی این فیلم شدم.

به گفته علی عطشانی کارگردان این فیلم سینمایی آیت الله هاشمی رفسنجانی هنگام دیدن این فیلم سوالاتی درباره تکنیک این فیلم پرسیده است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت از کارگردان پرسیده که آیا تکنیک این فیلم از تولیدات داخلی بوده است؟ و زمانی که با پاسخ مثبت کارگردان مواجه شده است با بیان این مطلب که قبلاً هم فیلم های سه بعدی از سینمای جهان دیده است، متذکر شد: اما این فیلم دنیای جدیدی برای من باز کرد.

قالیباف: اعتلای سینمای ایران یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

نخستین فعالیت شهردار تهران در حوزه سینما درباره بازسازی سینما آزادی بود که به بهمن ۸۱ و قول مساعد قالیباف برای ساخت این سینما برمی گشت. همچنین شهردار تهران جشنواره فیلم فجر را در همان سال مورد حمایت مالی قرار داد.

از جمله موارد دیگری که قالیباف در حوزه سینما اظهارنظر کرده است، سیزدهمین جشن خانه سینما در هتل استقلال بوده است. این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تلاش برای اعتلای سینمای ایران اشاره کرد و گفت: اعتلای سینمای ایران یک ضرورت اجتناب ناپذیر در کشور است و من وظیفه خود می دانم در راه اعتلای این سینما تلاش کنم.

قالیباف در این مراسم همچنین وعده هایی مبنی بر ساخت باغ موزه ها و فضای فرهنگی نیز ارائه کرد. همچنین در این مراسم جایزه " سیف الله داد " که به یکی از شخصیت های خدمتگزار به سینمای ایران اهدا می شد، اینبار و در جشن سیزدهم خانه سینما به محمد باقر قالیباف شهردار تهران اهدا شد.

چهارمین جشنواره فیلم شهر که در ۱۹ اسفند سال ۸۹ برگزار شد از دیگر محافل سینمایی بود که قالیباف در آن حضور داشت. وی در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: امیدوارم جشنواره فیلم " شهر " ما را به این سمت ببرد که تولیدات خوب هنری به ویژه در عرصه سینما داشته و آثار خوب آن را در جامعه ببینیم تا بتوانیم شهری انسانی داشته باشیم؛ شهری که کیفیت زندگی را در بعد مادی و معنوی آن بتوانیم ارتقا دهیم و شهروندان آن را در محیط کار و زندگی خود حس کنند.

رضایی: باید از پتانسیل هنرمندان برای مدیریت زندگی شهروندی بهره برد

محسن رضایی از فرماندهان سپاه در هشت سال دفاع مقدس حضور خود را در محافل فرهنگی و هنری در دو دوره انتخابات دهم و یازدهم نشان داد. البته این حضور در آستانه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پر رنگ تر و پرخبرتر بوده است.

قدیمی ترین حضور محسن رضایی نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در عرصه سینما تماشای فیلم " اخراجی ها ۳ " به کارگردانی مسعود ده نمکی با همراهی خانواده اش بوده است.

این نامزد ریاست جمهوری در نوروز سال ۱۳۹۰ از این فیلم دیدن کرد و درباره محتوای آن گفت: فیلم " اخراجی ها " گوشه هایی از حقایق دفاع مقدس بخصوص مقاومت آزادگان دلیر در اردوگاه های عراق را به نمایش گذاشته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره ده نمکی و ساخت فیلم " اخراجی ها " متذکر شد: این فیلم ها باید ساخته شود تا حقایق تلخ و سختی هایی را که آزادگان ما در اسارت کشیده اند، نشان دهد.

علاوه بر حضور محسن رضایی در سینما استقلال و تماشای فیلم اخراجی ها، این نامزد احتمالی ریاست جمهوری پاییز سال گذشته همزمان با بازدید از تالار تازه تاسیس حافظ و تالار فردوسی به تماشای اپرای عروسکی " حافظ” به کارگردانی بهروز غریب پور نشست.

منوچهر متکی: پای حمایت از یک فیلم در میان باشد باید بلیت سینما خرید

منوچهر متکی یکی دیگر از چهره هایی است که نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم اعلام کرده است. طبق جستجوهای انجام شده تنها اظهارنظر او در حوزه سینما پس از تماشای انیمیشن " تهران ۱۵۰۰ " بوده است.

این نامزد احتمالی ریاست جمهوری که برای دیدن فیلم برای خود و همراهانش بلیت خریداری کرده بود درباره حمایت از سینما گفت: حمایت از سینما فقط تهیه بلیت نیست. آنچه از سوی مردم باید رعایت شود، خودداری از خریداری نسخه های کپی آثار است که متاسفانه سازندگان فیلم را دچار مشکل می کند و آنچه از مسوولان انتظار می رود، گسترش تعداد سینماهای دیگر شهرهاست.

وزیر سابق امور خارجه در بخش دیگر از صحبت های خود درباره سینما به نیازمندی های این هنر صنعت برای سالن سازی اشاره کرد و گفت: اکنون سینمای ایران حداقل به هزار سالن دیگر در کشور نیاز دارد. این واقعا تاسف برانگیز است که در قرن ۲۱، صدها شهر در ایران حتی یک سالن سینمای ۵۰ نفره هم نداشته باشند و همان سالن های موجود هم توان پرداخت قبض برق و گاز را نداشته باشند و یکی پس از دیگری ورشکست و تعطیل شوند و مردم این مناطق حسرت دیدن فیلم های روز بر پرده سینما را داشته باشند.

همچنین متکی درباره دلیل انتخاب فیلم انیمیشن " تهران ۱۵۰۰ " برای تماشا در ایام نوروز و رفتن به سینما گفت: این مطلب چند ویژگی دارد یکی اینکه نخستین انیمیشن بلند ساخت ایران است که از فرصت اکران عمومی برخوردار شده و دوم اینکه لیست عوامل ۲۵۰ نفره را در خود جای داده است؛ حرکتی قابل توجه که به ندرت در کشور رخ می دهد.

رحیم مشایی بر بازگشایی " خانه سینما " تاکید کرد

تنها صحبت اسفندیار رحیم مشایی در حوزه سینما، اصرار بر بازگشایی " خانه سینما " در دولت دهم بوده است که وی تاکید کرده در فرصت باقیمانده از عمر دولت خانه سینما باز خواهد شد.

علی اکبر ولایتی: تعامل سینمای ایران با دنیا باید با عزت باشد

علی اکبر ولایتی نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به جز دیدار اخیر خود با اهالی سینما که در هتل لاله انجام شد، اظهارنظر دیگری درباره سینمای ایران به شکل منسجم نداشته است. این چهره سیاسی در این دیدار با بیان این مطلب که به شکل جزئی در جریان مشکلات سینما نبوده و نیست گفت: می دانم مسائل بسیاری در حوزه سینما وجود داد از همین رو تلاش می کنم مشکلات موجود در حوزه سینما برطرف شود و اتفاقات را به بهترین شکل ممکن برای سینماگران ساماندهی می کنم.

ولایتی در بخش دیگری از اظهارنظر خود درباره تعامل سینمای ایران با سینمای دنیا گفت: قبول دارم که باید با دنیا ارتباط برقرار کرد و نباید در را روی دنیا بست اما نکته قابل توجه این است که برقراری ارتباط با دنیای غرب را باید با حفظ عزت انجام داد و سینما هم از این قاعده مستثنی نیست.

در این دیدار برخی از سینماگران به نبود قانون کپی رایت اعتراض کردند و نبود این حق را به مثابه نادیده گرفتن حقوق مولف تلقی کردند. از همین رو علی اکبر ولایتی درباره قانون کپی رایت گفت: در این مورد به ویژه نظرات موافق و مخالف بسیاری وجود دارد و هر یک از موافقان و مخالفان نیز نقطه نظرهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال قیمت یک کتاب با رعایت کپی رایت بسیار بالا درمی آید و یک دانشجو توان خرید کتاب را ندارد در حالی که با ترجمه می تواند در اختیار دانشجویان و اهالی فرهنگ و هنر قرار گیرد اما قانون کپی رایت در حوزه سینما باید رعایت شود.

از دیگر مباحثمطرح در این دیدار مساله پروانه ساخت فیلم ها بود و سینماگران انتقاد کردند که چرا پس از دریافت پروانه ساخت از وزارت ارشاد فیلم ها در اکران توقیف می شوند که ولایتی در این باره گفت: برای بهبود این مسئله تلاش می کنم. من معتقدم که نباید پس از دریافت پروانه ساخت پروانه نمایش لغو شود.

حسن روحانی: چتر امنیتی را از سینما برداریم

حسن روحانی یکی دیگر از نامزدهای احتمالی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری است. او نیز درباره سینما گفته است: اگر بخواهیم عشق به وطن را در جامعه به اوج برسانیم هیچ زبانی بهتر از فیلم و موسیقی نمی تواند این کار را برای ما انجام دهند و اگر ما نیز بخواهیم اخلاق و تعالی فکری در جامعه اتفاق بیفتد بهترین زبان، زبان هنر است.

وی افزود: ما باید دنیای سینما و موسیقی را باز بگذاریم و چتر امنیتی ای که روی این فضا گسترده شده است، برداریم. دولت اگر نظر و حرفی دارد با جامعه هنری در میان بگذارد و راه این ارتباط نیز تشکل های هنری است. در کل به فکر تعالی فرهنگ جامعه باشیم و من شیوه کنونی که بر هنرمندان حاکم است، نمی پسندم چراکه معتقدم هنرمندان می تواند بالا ترین کمک را به کشور هم در بخش توسعه اقتصادی و هم در بخش توسعه فرهنگی داشته باشند.

حداد عادل: سینما وسیله موثری در مدیریت افکار عمومی است

در میان جستجوهای انتخاباتی به صحبت های غلامعلی حداد عادل یکی دیگر از نامزدهای احتمالی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می رسیم.

وی که یکی از اعضای ائتلاف سه گانه اصولگرایان است، دو سال گذشته در کنفرانس هالیوودیسم که در حاشیه برگزاری سی امین دوره جشنواره فیلم فجر در تالار زرین هتل آزادی برگزار شد، درباره سینما گفت: به اعتقاد من امروز سینما وسیله موثری در مدیریت افکار عمومی است. یک ابزار اجتماعی که از هنر و تکنیک به طور همزمان استفاده می کند و نوع خاصی از پیام و افکار را به جهان القا می کند. در واقع سینما در هر کشوری آیینه ای برای نشان دادن آیین ها، ارزش ها و آرمان های آن کشور است.

این نماینده مجلس نقطه نظرات خود را تنها به سینمای ایران محدود نکرده و درباره سینمای هالیوود نیز سخن گفته است. حداد عادل معتقدست سینمای هالیوود ابزاری برای گسترش افکار آمریکایی و سلطه آمریکا بر ملت های جهان است. سینما و رسانه آمریکا در اختیار صهیونیست است اما ما در حیطه اختیارات خود سعی می کنیم با حفظ سینمای خود طبق فرهنگ خود زندگی کنیم و ارزش های خودمان را حفظ کنیم.

حداد عادل همچنین معتقد است که نظام خانواده در دنیای غرب با سینمای هالیوود در حال فروپاشی است.

محمد شریعتمداری: سینما می تواند نام ایران را در دنیا با صدای بلند فریاد کند

محمد شریعتمداری نامزد انتخابات ریاست جمهوری که از جبهه اصلاح طلبان نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شده معتقدست که سینما هنر برتر است. هنری که اگر در مسیر درست هدایت شود می تواند شگفتی بیافریند و نام ایران را در دنیا با صدای بلند فریاد کند.

این نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری همچنین با استناد به فرمایش امام خمینی(ره) گفت: حضرت امام خمینی(ره) معتقد بودند که هنر می تواند جنبه های مختلف زندگی بشر را به درستی نشان دهد از همین رو باید متذکر شوم که سینما بیش از سایر هنرهای دیگر می تواند این وظیفه مهم را به انجام برساند.

همچنین شریعتمداری که برای دیدن فیلم انیمیشن " تهران ۱۵۰۰ " به سینما آزادی رفته بود درباره نگاه خود درباره این فیلم گفت: جدا از محتوای فیلم، به اعتقاد من آنچه در این بین اهمیت دارد حضور تعداد زیادی از جوانان در تولید این اثر در مدت چهار سال است. این زمان اندازه عمر یک دولت است از همین رو باید به انحای مختلف از این هنرمندان جوان حمایت شود و فکر می کنم حضور کاندیداها در سینما و دیدن فیلم های روی پرده در همه اهالی سینما ایجاد انگیزه می کند.

این چهره سیاسی متذکر شد: هنر سینما هنر ارزشمند و حاصل فعالیت جمع هنرمندان است و حضور من به همراه خانواده ام در سینما و دیدن فیلم، در درجه نخست حرکتی نمادین در جهت تکریم هنرمندان است.

رامین مهمانپرست: سینمایی ایران به ارزش های اجتماعی احترام می گذارد


رامین مهمانپرست سخنگوی سابق وزارت امور خارجه که به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است در دیداری که با معاون وزیر رادیو، تلویزیون و فیلم چین در مردادماه سال ۹۱ داشت گفت: سینمای ایران در جهان شناخته شده است.

مهمانپرست در این دیدار همچنین متذکر شد: ایران در تولیدات سینمایی خود به ارزش های اجتماعی و خانوادگی احترام می گذارد و فیلم های سالم تولید می کند.

مصطفی کواکبیان: سینماگران باید در چارچوب قانون و دین آزاد باشند

مصطفی کواکبیان نامزد جبهه اصلاحات درباره سینما تنها به بحثخانه سینما اشاره کرد و گفت: من در حوزه سینما همانطوری که در مجلس هشتم بحثکردم تلاش خواهم کرد که خانه سینما حتما احیا شود. یادم می آید در مجلس هشتم پیرامون این موضوع تذکراتی را به وزیر ارشاد می دادم و همواره به آقای حسینی تاکید می کردم که تعطیل کردن خانه سینما کار بسیار اشتباهی بود.

کواکبیان همچنین متذکر شد: خانه سینما می تواند محل مناسبی برای بیان افکار قشرهای مختلف سینما باشد. چه دلیلی دارد که سینما را دولتی کنیم؟ چه دلیل دارد منویات دولت را به سینما تزریق کنیم. البته که فصل الخطاب باید قانون و ارزش های دینی باشد و هجویات و مبتذل نداشته باشیم اما همچنان اعتقاد دارم سینماگران باید در چارچوب قانون و دین آزاد باشند و این وظیفه ما باشد هر جا با مشکلی روبه رو شدند آن را حل کنیم.

جستجو درباره نقطه نظرهای نامزدهای احتمالی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره سینما در موتورهای جستجوگر، سایت های خبری، خبرگزاری ها و نشریات مکتوب درباره برخی از نامزدها به جایی نرسید. ضمن اینکه نامزدهایی چون محمدباقر قالیباف، کامران باقری لنکرانی و محسن رضایی در برنامه ای که در دانشگاه تهران برگزار شد نماینده های خود را فرستادند و آنها صحبت هایی درباره نظارت بر سینما، حضور صنوف در ساماندهی امور فرهنگی و… داشتند.
خبرگزاری مهر