رئیس جمهور در دیدار وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان با اشاره به روابط تاریخی مردم ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: روابط ما روابطی تاریخی و ریشه دار است و دو کشور می توانند در تمامی زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود، گفت: نباید به کشورهای ثالثاجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند.

روحانی، تروریسم را تهدیدی بسیار خطرناک برای همه کشورهای منطقه دانست و افزود: تروریسم همان بیماری خطرناک و مسری است که پشت مرزهای کشورها خیمه زده است و اگر همه در منطقه متحد نباشند و در برابر این خطر ایستادگی نکنند، هر لحظه ممکن است این میکروب وارد کشورها شود.

رئیس جمهوری، با بیان اینکه «منطقه خاورمیانه با مشکلات فراوان امنیتی مواجه شده است»، گفت: در منطقه قفقاز سال ها است که ثبات به معنای واقعی کلمه وجود ندارد؛ در منطقه خاورمیانه نیز شاهد مشکلات بسیاری در عراق، سوریه و لبنان هستیم.

روحانی، ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی نسبت به حقوق مردم فلسطین را بسیار نگران کننده توصیف کرد و افزود: شرایطی که طی ماه های اخیر در غزه پیش آمد، نشان داد رژیم صهیونیستی به هیچ یک از مقررات بین المللی و اصول انسانی پایبند نیست.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ما مسلمانان باید نسبت به حقوق برادران مسلمان مان در منطقه حساس باشیم و به برادران مسلمان که مظلوم واقع شده اند کمک کنیم. البته جمهوری اسلامی ایران بیشترین کمک های ممکن را هم در این مقطع و هم در مقاطع قبل به مردم فلسطین و غزه انجام داده است.

روحانی با بیان اینکه کمک های نوع دوستانه و دارو و امکانات را برای مردم غزه از زمانی که اجازه فرود هواپیمای ایران در قاهره صادر شد، ارسال کرده ایم، تأکید کرد: امیدواریم سایر کشورهای مسلمان نیز به این وظیفه اسلامی و انسانی خود برای کمک به مردم غزه عمل کنند.

«شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام های صمیمانه آقای «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان به رئیس جمهوری کشورمان، به مشترکات تاریخی و فرهنگی بین مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور بخصوص در ماه های اخیر، روز به روز در حال پیشرفت است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهوری آذربایجان دیدار خود با رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس داووس و همچنین سفر به ایران را بسیار خوب ارزیابی می کند، اظهار داشت: دیدارهای روسای جمهوری دو کشور در داووس و تهران، سبب ایجاد اعتماد وسیعی برای توسعه روابط فی مابین شده و اطمینان می دهیم که از خاک آذربایجان هیچ تهدیدی متوجه کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد.

وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان با اشاره به دستور رئیس جمهوری آذربایجان برای بهبود مناسبات با تهران در تمامی حوزه ها، به سفر هیات آذربایجانی به ایران و دیدار و مذاکره با وزرای نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی طی این سفر پرداخت و گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری آذربایجان با پیشنهادات جدی در حوزه هایی نظیر انرژی، رودخانه های مرزی و نفت و گاز و… به ایران سفر کرده ایم و برای گسترش همکاری با ایران در زمینه های آب، برق، حمل ونقل و روابط تجار و بازرگانان بخش خصوصی آمادگی کامل داریم.