محمدجواد ظریف در نشست کاری با گروه سفیران ایران در کشورهای آفریقایی، با اشاره به وجود زمینه های فراوان کار و همکاری در قاره آفریقا اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا نوع روابط مان با آفریقا رابطه ای عمیق، منطقی و مبتنی بر منافع دو طرف و به دور از سطحی نگری باشد.

وزیر امور خارجه هم چنین آمادگی خود را برای انجام سفرهای متقابل به کشورهای آفریقایی برای پیشبرد و تسریع در روند توسعه همکاری ها اعلام کرد.

در این دیدار تعدادی از سفیران کشورمان در حوزه آفریقا دیدگاه ها و پیشنهادات خود را درباره روند توسعه و گسترش روابط و روند موانع فراروی مسیر توسعه روابط ایران با قاره آفریقا مطرح کردند.

پیش از این نشست نیز مهندس رضا ویسه، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور با حضور در جمع سفیران کشورمان در آفریقا، توسعه همکاری با آفریقا را از اولویت های دولت یازدهم برشمرد و بر آمادگی دولت برای فراهم کردن تسهیلات لازم برای حضور فعال شرکت ها و بخش های خصوصی کشورمان در این قاره تاکید کرد.

او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی طرف های خارجی دیگر در تعامل خود با کشورهای آفریقایی بر اصل منافع متقابل پایبند است و آماده ارائه تجربیات و خدمات فنی و مهندسی و دستاوردهای ارزشمند خود در عرصه های مختلف به کشورهای آفریقایی است.

امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه نیز در این نشست از تلاش ها و حمایت های معاونت راهبردی معاون اول رییس جمهور از ستاد آفریقا قدردانی کرد.

وی آفریقا را قاره فرصت ها توصیف کرد و بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با بخش های اقتصادی دولت برای حضور فعال بخش های دولتی و خصوصی و دست اندرکاران بنگاه های اقتصادی در بازار آفریقا در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.