آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر پنجشنبه در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، برگزاری چنین همایش هایی را برای هماهنگی در سیاست خارجی مؤثر دانست و با تشریح اوضاع کشور در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی و نقش مردم در انتخاب مسؤولین، گفت: علی رغم برخی دشواری ها روزهای روشنی پیش روی ملت ایران است که امیدواریم به افق ۲۰ ساله در سند چشم انداز برسیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اهداف دشمنان برای وضع تحریم و دامن زدن به تشدید آنها، گفت: هنر دیپلماسی این است که مثل سال های پس از جنگ برای حقوق مردم بایستیم تا حق مردم ایران مورد تأیید قرار گرفته و ثبت گردد.

وی با اشاره به مذاکرات هسته ای و انتخاب محمد جواد ظریف گفت: حمایت های رهبری و ملت از مسؤولین سیاست خارجی بهترین سرمایه برای مذاکره کنندگان است تا بتوانند حقوق ایران را در تاریخ ماندگار نمایند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقایسه شرایط امروز کشور و آغاز سازندگی در سال های پس از جنگ گفت: همدلی مردم و مسؤولان و حمایت از سربازان و فرماندهان سنگر دیپلماسی پیروزی های جاودانی را نصیب مردم ایران و انقلاب اسلامی نموده و می نماید.

وی در آغاز بحثبه شرایط امروز منطقه اشاره کرد که افراطی گری ها به اسم مسلمانان و باعثبدنامی اسلام می شود و گفت: اسلام دین مهربانی و پیامبر اکرم رسول رحمت و رأفت بودند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از شرایط فعلی در جهان اسلام به برنامه های شوم مثلت استکبار، استبداد و افراطی گری اشاره کرد و گفت: این مثلثمی خواهد امنیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ملت های منطقه را به خطر بیاندازد.

وی افزود: استکبار و استبداد مثل دو لبه قیچی منافع ملت ها را به یغما می بردند و هنوز هم برای چپاول آنها برنامه دارند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افراط گرایان را عاملان بی مزد و مواجب استکبار و استبداد خواند و گفت: با آموزش، اطلاعات و روابط و با استفاده از رسانه های مجازی و حمایت استکبار برنامه های خود را در کشورهای اسلامی افزایش داده اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از سرنوشت بعضی از کشورهایی که علیه استبداد و استعمار برخاسته بودند، گفت: مردم وقتی از استبداد به تنگ می آیند، مثل ملت های چند کشور عربی قیام می کنند، اما به دلیل فقدان رهبریت آگاه چنین خطری محتمل است که از چاله استبداد بیرون آمده و گرفتار چاه افراطی گری شوند.

وی بیداری اسلامی را نقطه امید ملت ها برای رهایی از استبداد و استعمار خواند و گفت: دشمنان و ملت های منطقه تلاش بسیار دارند این روند را به بیراهه بکشانند.

وی با تشریح شباهت ها و تفاوت های انقلاب های سال های اخیر چند کشور اسلامی با انقلاب مردم ایران در سال ۵۷ و حضور تروریست ها در مقاطع مختلف آن گفت: با حضور آگاهانه مردم و حمایت های آنان از مسؤولین همه توطئه ها خنثی شدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از اوضاع آمریکایی ها در ماه های اول پس از پیروزی انقلاب و تغییر شرایط آنها پس از تسخیر لانه جاسوسی گفت: دانشجویان انقلابی حرکتی کردند که امام و مسؤولان هم حمایت و هم مسایل پس از آن را مدیریت کردند.

وی با برشمردن تفاوت های اقدامات انقلابی با کارهای افراطی به نفوذ تندروها در لایه های مدیریتی سال های اول انقلاب اشاره کرد و گفت: چون مسؤولان اولیه انقلاب شناخت کافی از افراطیون داشتند، توانستند آنها را به مردم معرفی کنند و با رهبری مدبرانه امام(ره) خیلی زود از بلای افراطی گری ها عبور کردیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور مردم برای دفاع از انقلاب در مقاطع مختلف را مورد تأکید قرار داد و گفت: انتخابات ۲۴ خرداد سال ۹۲ نشانه ای از پیروزی خواست مردم است و باید مسیر رشد آگاهی مردم با جدیت دنبال شود و شرایط اعتلای همه جانبه اجتماعی فراهم شود.

وی ابراز امیدواری کرد دولت یازدهم که برخاسته از خواست فرهیختگان و نخبگان و قاطبه مردم است، بر مشکلات فائق آید و شرایط و محیط اخلاقی هر چه بهتر در کشور فراهم شود.

در آغاز این دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه، ضمن خوشامدگوئی به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابراز خرسندی سفرای جمهوری اسلامی گزارشی از گردهمائی سالانه ی نمایندگی های جمهوری اسلامی در ایران ارائه کرد.