خبرگزاری ایسنا:وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: حضرت علی(ع) از طریق ایجاد زندگی و رفاه برای مردم، آنها را به سوی آنچه می خواست، جلب می کرد. اگر هم قبلا در مسیر درست حرکت می کردیم، اما در طول هشت سال گذشته، به خاکی زدیم.

سیدکاظم اکرمی شب گذشته(چهارشنبه) در جلسه شورای عمومی حزب اعتماد ملی خراسان رضوی، به ضرورت ائتلاف با برخی اصولگرایان اشاره کرد و افزود: ما چرا از ابتدای انقلاب دچار چندپارگی و واگرایی شده ایم؟ آقای سعید حجاریان تاکید می کرد که ما باید با اصولگرایانی که به فکر انقلاب و کشور هستند و دلسوزند، ائتلاف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان ملت و کسانی که به قدرت رسیده اند، قطعاً نمی خواهند آن را از دست بدهند. مردم باید تغییر را ایجاد کنند. باید مردم را آگاه کنیم که در این چند سال چه بر آنها گذشته است و مجلس آینده طوری باشد تا افرادی که در این هشت سال سکوت کرده اند، نتوانند به مجلس راه پیدا کنند.

وزیر پیشین آموزش و پرورش با بیان اینکه " اصلاح طلبان نباید با مخالفان به جنگ و جدال برخیزند "، تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا با اخلاق و رفتار، با مخالفان مواجه شویم. باید اصلاحات هراسی را از جامعه بزداییم. یک خط بیاورید که خاتمی کوچکترین تخلف مالی داشته است. برخی افراد تخلفاتی را برای آقای زنگنه درست کردند که آن هم معلوم شد بی اساس است.

اکرمی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه " باید به مسأله تحزب توجه کرد "، تاکید کرد: دموکراسی، تحزب می خواهد و شکی نیست که بدون تحزب و با هیأتی کار کردن نمی توانیم به جایی برسیم. متأسفانه به دلیل سابقه بد احزاب که وقتی به قدرت رسیدند مردم را فراموش کردند، مردم از آنها خاطره بدی دارند. احزاب باید همه در منافع ملی یکسان باشند و مشترک کار کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه " مطابق قرآن کریم، جامعه اسلامی جامعه ای است که پیشوایش پیامبر اسلام است و کسانی که با او همراه هستند، با کفار سر ستیز دارند و بین خودشان با رحمت و عطوفت زندگی می کنند "، خاطرنشان کرد: وضعی که ما در حال حاضر به آن دچار هستیم و بین شیعه و سنی اتحاد برقرار نیست، شایسته جامعه اسلامی نیست. برای اتحاد شیعه و سنی سخنرانی زیاد می کنیم ولی در واقع این طور نشده است.

اکرمی ادامه داد: با توجه به آیات قرآن، وقتی ما به جامعه خود نگاه می کنیم، ضمن اینکه کارهای زیادی انجام شده است، اما آنچه ما برای آن انقلاب کردیم مختصاتی داشت که در پیشرفت مادی خلاصه نمی شد. همه جای دنیا این پیشرفت ها به وقوع می پیوندد. همه کسانی که بعد از سقوط دولت مصدق در سال ۱۳۳۲ در مبارزه علیه شاه نقش داشتند، زمینه ساز انقلاب اسلامی بودند ولی امروز فراموش شده اند. در مشهد استاد محمدتقی شریعتی بود که می توانست دانشگاهیان را جذب کند.

وزیر اسبق آموزش و پروش، ضمن انتقاد از وضع کنونی جامعه ایران، یادآور شد: آنچه مبارزان علیه رژیم شاه می خواستند، جامعه ای بود که عدالت، اخلاق و انسانیت در آن حاکم باشد. ما در این ها مشکل داریم و کسی هم نمی تواند منکر آن باشد. امام علی(ع) می فرمایند من برای مردم کوفه سه کار انجام دادم؛ نان گندم، آب آشامیدنی و خانه برای آنها فراهم کردم. ایشان از طریق ایجاد زندگی و رفاه برای مردم، آنها را به سوی آنچه می خواست، جلب می کرد. اگر ما قبلا در مسیر حرکت می کردیم، در طول هشت سال گذشته، به خاکی زده ایم.

وی در ادامه بر اساس کتاب تازه انتشار یافته «چرا ملت ها شکست می خورند؟»، ابعاد توسعه را توصیف کرد و گفت: اصل اول، از توسعه فکر و اندیشه شروع می شود. من معتقد هستم نه تنها ایران، بلکه تمام کشورهای جهان نیازمند اصلاحات هستند. دموکراسی، راه مشخصی ندارد و گاهی اوقات برگشت دارد که در کشورهای آمریکای لاتین هم تجربه شده است. ما باید توسعه فرهنگی انجام دهیم. راه توسعه فرهنگی از آموزش و پرورش می گذرد. من چند سال پیش تحقیقی را بر اساس معیارهای توسعه فرهنگی انجام دادم و نشان دادم که برنامه درسی دوره متوسطه نظری ما، توسعه آور نیست.

وزیر اسبق آموزش و پرورش در پایان، به ضرورت پرورش و تربیت معلمان با دیدگاه توسعه فرهنگی اشاره کرد و افزود: ما باید این دید را در کتاب های درسی بیاوریم، همچنین معلمان ما باید این دید را داشته باشند. با همه گرفتاری که معلمان دارند، آنها برای توسعه کشور، نقطه محور هستند. پیشتاز انقلاب، معلمان بودند. در مشهد استاد شریعتی، در اصفهان آقای فضل الله صلواتی و در تهران آقای مهندس بازرگان و دکتر سحابی بودند که جامعه را ساختند و همراه امام تلاش کردند.