خبرگزاری ایرنا:رییس جمهوری آمریکا بار دیگر ضمن دفاع از مسیر دیپلماسی و مذاکره با ایران گفت: برای نخستین بار دریک دهه گذشته، یک فرصت واقعی برای رسیدن به یک توافق مهم بوجود آمده است، تواقفی که از آنچه که با استفاده از قوای نظامی می توان به آن رسید، موثرتر و پایدارتر است.

باراک اوباما در مراسم فارغ التحصیلی آکادمی نظامی ˈˈوست پوینتˈˈ بار دیگر بر لزوم پیش بردن گفت وگوهای دیپلماتیک با ایران در خصوص برنامه هسته ای تاکید کرد.

اوباما در سخنرانی اش بر اهمیت همکاری با متحدان آمریکا و استفاده از گزینه های غیرنظامی و دیپلماتیک برای مبارزه با تروریسم تاکید کرد گفت: با اتکا به گزینه های غیرنظامی، توانسته ایم برای اولین بار در سال های گذشته با ایران بر سر میز مذاکره بنشینیم.

وی گفت: از آغاز ریاست جمهوری من ضمن تشکیل ائتلافی برای تشدید تحریم علیه اقتصاد ایران، از سوی دیگر دست گفت و گو برای راه حل دیپلماتیک به سوی ایرانیان دراز کردیم.

اوباما تاکید کرد: حالا فرصتی به دست آمده که اختلافاتمان را با ایران به صورت صلح آمیز حل کنیم، و هنوز هم همه گزینه ها برای جلوگیری ایران از دسترسی به سلاح هسته ای روی میز می باشد، ولی فرصت به دست آمده فرصتی استثنایی می باشد.

رییس جمهور آمریکا اظهار داشت: راه برای رسیدن به توافق همچنان دراز است ولی برای اولین بار در ۱۰ سال گذشته یک راه حلی پایدار به دست آمده که هیچ وقت به وسیله استفاده از زور نمی توانستیم به دست بیاوریم.

رییس جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود بر اختصاص بودجه پنج میلیارد دلاری برای آموزش نظامی متحدان و دوستان آمریکا و به منظور آماده سازی آنان برای مبارزه با ترروریسم خبر داد.

وی در خصوص بحران سوریه اظهار داشت: از کنگره آمریکا برای تشدید پشتیبانی و کمک به ائتلاف مخالفان بشار اسد و کمک به کشورهای همسایه مانند اردن، ترکیه، عراق و لبنان درخواست کرده ام.