خبرگزاری ایرنا:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با بیان این که با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول ترکیه درباره «فرصت های پیش رو» گفت و گو کرده است، گفت که به این اراده سیاسی بین دو طرف خوشبین هستم اما به کسانی که همیشه توهم گرا و به دنبال توطئه هستند، فرصت نخواهیم داد.

وی در حاشیه هفدهمین اجلاس میان دوره ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران با ۱ + ۵ درباره موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: در مذاکرات پیشرفت داشتیم اما این، موضوعی بسیار سخت و دشوار است.

وی با یادآوری گفت و گوهای غیررسمی اخیر با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول ترکیه پیش از عزیمت به الجزایر گفت: این مذاکرات حدود هشت ساعت به طول انجامید و با اشتون درباره «فرصت های پیش رو» صحبت شد. مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: البته من به این اراده سیاسی بین دو طرف خوشبین هستم و ما به کسانی که همیشه توهم گرا و به دنبال توطئه هستند فرصت نخواهیم داد.

ظریف تصریح کرد: در این مسیر همه تلاش خود را می کنیم که به توافق نهایی برسیم و هدف ما از این مذاکرات این است که بگوییم برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده و هرگز به دنبال تولید سلاح اتمی نیستیم.

ظریف با اشاره سفر به الجزایر و برنامه های خود در اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد، از الجزایر به عنوان یکی از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد یاد کرد که نقش بسزایی در تاریخ مقاومت علیه استعمار داشته است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که ریاست دوره ای جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد، اظهار داشت: الجزایر همیشه به اهداف این جنبش، متعهد بوده و به همین دلیل از این کشور بخاطر میزبانی اجلاس تشکر می کنیم زیرا این نشست در شرایط بسیار سخت و دشواری که دنیا در حال مبارزه با افراط گری است، در حال برگزاری است.

ظریف تاکید کرد: ما باید در این نشست و نشست های دیگر با هم کمک کنیم تا با چالش هایی که مقابل ماست، مبارزه کنیم. رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: فرصت مناسبی برای جنبش عدم تعهد است تا همه کشورها بتوانند با هم همکاری کنند و مشکلاتی که در برابر آنها وجود دارد را با پیدا کردن راه حل مناسب حل کنند. ظریف افزود: خوشحالیم که در این اجلاس سندی داریم که منبع اشتراک بین همه اعضای جنبش است و می توانیم بر اساس آن حرکت کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آنچه که در اجلاس های بزرگ، مهم است، این است که فقط به دنبال صادر کردن قطعنامه نباشیم بلکه باید قطعنامه ها را اجرا کنیم. ظریف یادآور شد: قطعنامه ای که در تهران صادر شد با آنچه که قرار است در الجزایر و ونزوئلا اتفاق بیفتد، همه و همه بر اساس اصول بنیادین جنبش عدم تعهد است.

وی تصریح کرد: باید کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به درک مشترکی برسند تا بتوانند اهداف خود را محقق کنند. وزیر امور خارجه فضای سیاسی حاکم بر جهان را «بسیار دشوار» و «دارای چالش های فراوان» توصیف کرد و افزود: الجزایر تاریخ خوبی دارد که می تواند با تکیه بر آن به جنبش عدم تعهد کمک کند تا به اهداف خود برسد.