باشگاه خبرنگاران جوان:دانشمندان معتقدند این بی توجهی یا به اصطلاح بی حواسی دلیل علمی دارد که به کارکرد مغز کودکان مربوط است.

به گفتهٔ دانشمندان کودکان عمدا(آگاهانه) ما را نادیده نمی گیرند، حقیقت این است که آنها دچار «کوری ناشی از بی توجهی» هستند.

منظور از این کوری همان تفاوت بین دیدن و نگاه کردن است یا بین شنیدن و ثبت کردن آنچه گفته شده است و در هرحال نتیجه آن عدم آگاهی خارج از دایره توجه لحظه ای است.

ناتوانی در وادار کردن بچه ها به گوش دادن حتی به یک دستورالعمل ساده وقتی تلویزیون نگاه می کنند و یا سرگرم بازیهای دیجیتال هستند، تجربه ای مشترک است که خیلی اوقات بزرگتر ها را به شدت عصبی می کند. این حرف دل همه بزرگتر ها است؛ پدر و مادر ها و آموزگاران همه در این تجربه احساس اشتراک می کنند.

اما دانشمندان معتقدند این بی توجهی یا به اصطلاح بی حواسی دلیل علمی دارد که به کارکرد مغز کودکان مربوط است.

پروفسور نیلی ِلوی از دانشگاه کالج لندن(یو سی اِل) می گوید آگاهی کودکان از محیط اطراف بمراتب کمتر از بزرگسالان است.

والدین، مراقبان و یا آموزگاران باید بدانند که در مقایسه با بزرگسالان، تمرکز حتی روی یک مسئله کوچک و ساده توجه بچه ها به محیط اطراف را کاهش می دهد.

پروفسور نیلی ِلوی اضافه می کند: «میزان آگاهی از آنچه بیرون دایره تمرکز کودک است با رشد او ارتباط دارد و با افزایش سن کودک بیشتر می شود. در نتیجه کودکان کوچک تر بیشتر در معرض کوری ناشی از بی توجهی هستند.

مسلما تاخیر در کامل شدن این توانایی باعثنگرانی در مورد سلامت و ایمنی فرد می شود. به عنوان مثال، در صورت اختلال در این توانایی، یک کار ساده مانند ارسال پیامک با تلفن همراه موقع عبور از خیابان، یک کار خطرناک است.

محققان به دنبال روش هایی برای افزایش این آگاهی و جلوگیری از حواس پرتی کودکان هستند تا بتوانند از خطرات ثانویه و احتمالی جلوگیری کنند.