ملت ایران: پرویز مشرف برای نخستین بار پذیرفت در زمانی که رئیس جمهور بوده توافق محرمانه ای با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) داشته که براساس آن به آمریکایی ها برای انجام حملات پهپادها علیه اهداف تروریستی مجوز داشته شده است.

به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، اظهارات پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان در تضاد با ادعاهای دولت پاکستان در انکار دادن مجوز به آمریکا برای انجام حملات هواپیماهای بدون سرنشین است.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که شواهد نسبت به همکاری سازمان اطلاعات پاکستان با همتای آمریکایی خود رو به افزایش است.

پرویز مشرف در مصاحبه ای به شبکه خبری سی. ان. ان گفت: تنها با حملات پهپادهای آمریکایی در موارد معدودی که هدف بسیار دور افتاده بوده و حملات آسیب های جانبی در پی نداشت موافقت کردم.

پرویز مشرف سه هفته پیش به پاکستان بازگشت. اولین حمله پهپادهای آمریکایی در خاک پاکستان در سال ۲۰۰۴ پنج سال پس از ریاست جمهوری مشرف رخ داد و باعثکشته شدن رهبر یک قبیله دشمن با دولت پاکستان شد. از آن پس تاکنون بیش از ۳۰۰ حمله پهپادهای آمریکایی در پاکستان رخ داده و در نتیجه آن بیش از ۳۰۰۰ تن کشته شده اند.

اسلام آباد به طور علنی این حملات را محکوم کرده و آنها را ناقض حاکمیت ملی این کشور خوانده است.

حملات پهپادهای آمریکایی همچنین باعثافزایش احساسات ضدآمریکایی مردم پاکستان شده است با وجود این از مدت ها پیش این ظن وجود داشته که دولت پاکستان با این حملات موافقت کرده است.

اسنادی که از سوی وب سایت ویکی لیکس منتشر شد عنوان داشت که در سال ۲۰۰۸ سفیر آمریکا در اسلام آباد رضایت یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر وقت پاکستان را کسب کرده و گیلانی در این زمینه گفته است، برای من اگر که این حملات افراد درست را هدف قرار بگیرند چندان اهمیتی ندارد که آنها حملات را انجام دهند ما در مجمع ملی به وقوع آنها اعتراض می کنیم و سپس آن را نادیده می گیریم.

اظهارنظرهای مشرف ظاهرا تایید می کند که در زمینه حملات پهپادهای آمریکایی توافقی میان واشنگتن و اسلام آباد وجود دارد. پرویز مشرف به دنبال پیروزی در انتخابات پارلمانی پاکستان و کسب کرسی در پارلمان است.

مشرف تاکید کرد: حملات پهپادهای آمریکایی در سطح سازمان های اطلاعاتی ارتش مورد بحثقرار گرفت و تنها در صورتی با آنها موافقت شد که نیروهای عملیات ویژه پاکستانی و ارتش این کشور زمان کافی برای اقدام علیه تروریست ها نداشته باشند.

این اظهارات پرویز مشرف باعثآسیب دیدن شانس وی برای پیروزی در انتخابات و همچنین نارضایتی مقامات نظامی پاکستان و خشم گروه های شبه نظامی این کشور خواهد شد. این گروه ها دولت پاکستان را متهم به خودفروختگی به واشنگتن کرده اند.

چند روز پیش، یک سازمان خبری آمریکا شواهدی را منتشر کرد که نشان می داد سازمان سیا و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به اشتراک اطلاعات و همکاری در خصوص تعیین اهداف حملات پهپادها می پردازند.