سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا از اظهارنظر درباره گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران خودداری کرد اما گفت واشنگتن از توافق ایران برای اجرای ۵ گام عملی دیگر استقبال می کند.

پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، برخی رسانه های آمریکایی مدعی شده اند این نهاد سازمان ملل قادر نخواهد بود پیش از موعد تعیین شده برای توافق جامع هسته ای بین ایران و ۱ + ۵ ارزیابی خود درباره اینکه آیا تهران به انجام تحقیقات بر روی تسلیحات اتمی مبادرت کرده یا خیر به انجام برساند.

ایران و ۶ کشور مذاکره کننده هسته ای موعد ۲۰ جولای برابر با ۲۹ تیرماه را به عنوان ضرب الاجل توافق بر روی پیش نویس متن توافق جامع هسته ای در نظر گرفته اند. چهارمین دور گفت وگوی هسته ای ایران با کشورهای ۱ + ۵ هفته گذشته در وین بدون پیشرفت بر سر آغاز نگارش متن نهایی پایان یافت. دو طرف، عدم نتیجه در آن مذاکرات را با توجه به اختلافات بنیادین موجود قابل انتظار دانستند و خاطرنشان کردند که ضرب الاجل شش ماه اول در صورت عدم توافق تا ۶ ماه دیگر قابل تمدید است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش روز جمعه خود گفته این نهاد سازمان ملل اقدام به انجام یک ارزیابی نظام مند از تمامی شواهد موجود درباره این موضوع حساس خواهد کرد که آیا ایران برای دست یابی به توان برخورداری از بمب هسته ای تلاش کرده است یا خیر.

گستردگی این تحقیقات که آژانس به آن اشاره کرده احتمالاً به این معنی است که کشورهای ۱ + ۵ قادر نخواهند بود تا ضرب الاجل ۲۰ جولای(۲۹ تیرماه) نتیجه گیری نهایی این سازمان بین المللی را بدانند.

«دیوید آلبرایت» کارشناس مسائل بین المللی که ریاست «موسسه علوم و امنیت بین الملل» را به عهده دارد در این باره می گوید: «کشورهای مذاکره کننده هسته ای باید خودشان این موضوع را تعیین کنند که آیا ایران به دنبال دست یابی به توان بمب هسته ای بوده است یا خیر و این موضوع چالش دیگری برای مذاکراتی است که همین حالا هم به اندازه کافی سخت است.»

وی که قبلاً بازرس تسلیحاتی سازمان ملل بوده ادامه می دهد: «رویکرد دقیق سازمان ملل قابل درک است اما مشکل در زمان است.»

در این میان، مقامات آمریکایی پاسخگویی ایران به پرسش های آژانس درباره فعالیت های هسته ایش را از جمله شرط های توافق می داند. ایران تأکید می کند که برنامه هسته ای این کشور مقاصدی کاملاً صلح آمیز دارد.

خانم «براندت میهان»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، همانند «ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه از اظهارنظر درباره گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی که لحنی مثبت درباره برنامه هسته ای ایران داشت خودداری کرده است.

پیش از این «ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه به این بهانه که گزارش آژانس هنوز به طور عمومی منتشر نشده از اظهارنظر درباره برنامه هسته ای ایران خودداری کرده بود. اصرار یک خبرنگار حاضر در این نشست مبنی بر اینکه تنها با تایپ حروف آغازین آژانس بین المللی انرژی اتمی به انگلیسی در اینترنت می توان این گزارش را دریافت کرد، فایده ای نداشت و خانم هارف حاضر به اظهارنظر در این باره نشد.

«میهان»، علی رغم عدم اظهارنظر درباره گزارش روز جمعه از توافق ایران و آژانس در هفته جاری برای انجام ۵ گام عملی دیگر تا سوم شهریور ماه استقبال کرد. وی ضمن بیان اینکه دولت آمریکا از توافق این هفته ایران برای انجام گامهایی بیشتر در جهت پاسخگویی به سوالات آژانس استقبال می کند، گفت: «همان طور که گفته ایم، مسائل مرتبط با جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران باید به عنوان بخشی از راه حل جامع دراز مدت حل شوند.»
ایران و آژانس روز چهارشنبه در بیانیه ای مشترک ضمن اذعان به پیشرفت خوب و مناسب ایران در اجرای ۷ اقدام عملی مورد توافق در سه ماه گذشته از توافق دو طرف بر سر انجام ۵ گام عملی دیگر تا سوم شهریور ماه خبر دادند.

در گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح شده که ایران برای اولین بار اطلاعات فنی لازم برای پاسخگویی درباره جنبه های نظامی برنامه هسته ای خود را در اختیار این نهاد بین المللی قرار داده است. آژانس همچنین تأکید کرده ایران در راستای اجرای توافق موقت ژنوف موسوم به «برنامه اقدام مشترک» ذخائر اورانیوم ۲ درصدی خود را تا ۸۰ درصد کاهش داده است.