ملت ایران: چهارمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو از روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه به مدت ۳ روز در شهر وین برگزار خواهد شد و قرار است در این نشست کار نگارش پیش نویس توافق جامع هسته ای ایران آغاز شود.

البته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب(۲۳ اردیبهشت ماه) طبق روال گذشته بر سر میز شام به رایزنی درباره این دور از مذاکرات می پردازند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پس از سومین دور مذاکرات ایران و ۱ + ۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو که روزهای ۱۹ و ۲۰ فروردین ماه در شهر وین برگزار شد، در نشستی خبری با حضور خبرنگاران ایرانی گفت: همکاران ما توانستند تصویر کاملا روشن و واقع بینانه ای از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ارائه دهند و احساس می کنیم بسیاری از سوء تفاهمات و نگرانی ها قابل حل و فصل است. البته مرحله دشوار هنوز در مقابل ماست. تصمیم گرفتیم با جدیت و به صورت مشترک از روز ۲۳ اردیبهشت شروع کنیم به نگارش متن که با دیدار پایان روز کار را شروع و از صبح ۲۴ در جلسه رسمی و بعد در جلسه نگارش بین ما و خانم اشتون، مرحله تدوین را شروع می کنیم.

ظریف این مرحله را دشوار خواند و در عین حال یادآور شد: این کار غیرممکن نیست و حتما امکانپذیر است. نیاز به اراده سیاسی، تصمیم مشترک و حسن نیت دارد که همه طرف ها برای رسیدن به یک راه حل که مبتنی بر احترام متقابل و موضع برابر باشد تلاش کنند.

وی درباره اینکه چند درصد درک و تفاهم مشترک به دست آمده است؟ خاطرنشان کرد: تا زمانی که ما شروع به نگارش نکنیم، نمی توانیم بگوییم چند درصد اختلاف است. ممکن است دو درصد کل متن را به هم بریزد. الان می توانم به شما بگویم روی ۵۰ - ۶۰ درصد تفاهم داریم، ولی بقیه اش موضوعات مهم و متنوعی است. البته چارچوب در برنامه اقدام مشترک کاملا مشخص است و فکر می کنم در چارچوب برنامه اقدام مشترک رسیدن به تفاهم کاملا ممکن است.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تصریح کرد که هیچ موضوعی که مرتبط با برنامه دفاعی ایران باشد جایی در این مذاکرات ندارد.

وی گفت که فضاسازی های بیرونی هیچ تاثیری بر فضای داخل مذاکرات ندارد و اعلام کرد: مطمئن باشید که تیم مذاکره کننده ایرانی به حدی از خودباوری رسیده اند که تحت تاثیر فضاسازی مذاکره نکنند و از منافع ملی به هیچ وجه کوتاه نمی آیند.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا، انگلستان، روسیه، فرانسه، چین و آلمان به همراه کاترین اشتون در روز سوم آذر ماه ۱۳۹۲ درباره برنامه هسته ای ایران به توافقی اولیه تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که این توافقنامه به توافقنامه ژنو معروف است.

در مقدمه این برنامه آمده است: «هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی ها می انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به طور کامل از حقوق خود در بهره گیری از انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود.

این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای می باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش های آن توافق حاصل شود. این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم های شورای امنیت، تحریم های چندجانبه و تحریم های ملی مربوط به برنامه هسته ای ایران می انجامد.»

برنامه اقدام مشترک در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۲(۲۰ ژانویه) وارد مرحله اجرا شد و توافق شد که مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع از سر گرفته شود که اولین دور این مذاکرات ۲۹ بهمن ماه سال گذشته(۱۸ فوریه) به مدت سه روز در شهر وین برگزار و اعلام شد که تا پایان زمان گام اول توافق ژنو(۲۹ تیر ماه ۱۳۹۳)، ایران و ۱ + ۵ پنج یا شش دور مذاکره درباره راه حل جامع برگزار کنند.

دومین دور این مذاکرات روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۲ برای بار دوم در شهر وین برگزار و در طی آن به مواردی چون تحریم ها، رآکتور آب سنگین اراک، همکاری های بین المللی در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای و غنی سازی پرداخته شد.

در سومین دور این مذاکرات که روزهای ۱۹ و ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۲ باز هم در پایتخت اتریش برگزار شد، همه موضوعات مربوط به برنامه هسته ای ایران مرور شد و قرار شد در دور چهارم کار نگارش پیش نویس متن توافقنامه جامع هسته ای آغاز شود.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب دیروز در بازدید دو ساعته از نمایشگاه دستاوردهای هوا فضای سپاه عنوان کردند: من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین المللی هرچه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند اما نباید نیازمندی های کشور و برخی مسایل همچون تحریم ها، به مذاکره گره زده شود.

ایشان با اشاره به اظهارات غیر عاقلانه و غیر هوشمندانه طرف غربی در مذاکره با ایران، بخصوص تاکید بر محدود شدن توان موشکی کشور، خاطر نشان کردند: آنها درحالی توقع محدود شدن برنامه موشکی ایران را دارند که دائما در حال تهدید نظامی ایران هستند، بنابراین چنین توقعی، احمقانه و ابلهانه است.

فارس