منابع خبری انگلیس عصر دیروز جمعه تصاویری از برخورد تحقیر آمیز حداقل یک سرباز انگلیسی با اجساد طالبان را منتشر کردند.

شبکه های تلویزیونی انگلیس گزارش دادند که این تصاویر ظاهرا در سپتامبر ۲۰۱۲ و پس از حمله طالبان به یکی از پایگاه های اصلی نیروهای انگلیسی و آمریکایی در استان هلمند افغانستان گرفته شده است.

تلویزیون ˈاسکای نیوزˈ گفت: در این تصاویر حداقل یک سرباز وابسته به یگان زمینی نیروی هوایی سلطنتی انگلیس دیده می شود که بالای سر جسد خونین یکی از نیروهای کشته شده طالبان نشسته و انگشت شصت خود را به نشانه پیروزی به دوربین نشان می دهد.

این تصاویر اولین بار توسط یک وبسایت افشاگر به نام ˈلایو لیکˈ منتشر شد.


تلویزیون ˈبی بی سیˈ نیز به نقل از وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که واحد پلیس نظامی(دژبان) درباره این حادثه تحقیق می کند.

این شبکه تلویزیونی گفت: انتشار این تصاویر برای ارتش انگلیس عمیقا خجالت آور است، هرچند که قابل قیاس با تصاویر آزار و اذیت زندانیان عراقی توسط نیروهای آمریکایی در ابوغریب(۲۰۰۴) و یا کشتن یکی از نیروهای زخمی طالبان توسط یکی از تفنگداران انگلیسی(۲۰۱۱) نیست.

ˈمنابع وزارت دفاع می گویند هیچ توجیهی برای انجام چنین رفتارهایی که قوانین و مقررات نظامی را نقض می کند، پذیرفته نیست. ˈ

یک سخنگوی نیروی هوایی سلطنتی انگلیس نیز در واکنش به انتشار این تصاویر گفت: سیاست ما عدم تحمل بدرفتاری با اجساد کشته شدگان دشمن است و این موضوع را بسیار جدی می گیریم.

در جریان حمله سپتامبر ۲۰۱۲ نیروهای طالبان به پایگاه نظامی موسوم به ˈکمپ بستیونˈ در استان هلمند، حداقل دو نظامی آمریکایی کشته و چند نظامی انگلیسی مجروح شدند. در این عملیات چند فروند هواپیمایی آمریکایی نیز منهدم شد.