همزمان با هفتادمین سالگرد پیروزی ارتش سرخ شوروی بر آلمان نازی، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به بندر سواستوپول در شبه جزیره کریمه سفر کرد.

این نخستین سفر پوتین به کریمه از زمان الحاق آن به روسیه است و با واکنش منفی کشورهای غربی روبرو شده است. بنا به اعلامیه دفتر ریاست جمهوری روسیه اقای پوتین برای شرکت در رژه نیروهای دریایی روسی مستقر در بندر سواستوپول در هفتادمین سالگرد پیروزی بر ارتش آلمان نازی به کریمه سفر کرده است.

هزاران تن از مردم این شبه جزیره با در دست داشتن پرچم های روسیه به استقبال پوتین شتافتند ولی در پایتخت های غربی این اقدام رییس جمهور روسیه نقض آشکار تمامیت ارضی و اقدامی تحریم آمیز خوانده و محکوم شد.

دولت اوکراین سفر پوتین به کریمه را نقض اشکار تمامیت ارضی خود خوانده است و جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در واکنش به این سفر آن را اقدامی تحریک آمیز و غیر ضروری خواند و بر حق حاکمیت دولت اوکراین برکریمه تاکید کرد.
اتحادیه اروپا هم از سفر پوتین به کریمه ابراز تاسف کرده است.

کریمه که بیش از دو میلیون نفر جمعیت غالبا روس تبار دارد در مارس سال جاری میلادی و پس از رفراندوم همه پرسی با رای اکثریت مردم و با تایید پارلمان محلی به روسیه پیوست.

همزمان ناارامی ها در مناطق شرقی اوکراین رو به گسترش گزارش می شود و روز گذشته در جریان ناآرامی ها در شهرهای شرقی که علم استقلال از اوکراین را بر داشته اند، دستکم ۲۰ نفر کشته شده اند.

دولت اوکراین روسیه را به تحریک شبه نظامیان مسلح و حمایت آنها متهم می کند. طرفداران روسیه در مناطق شرقی اوکراین خواهان برگزاری رفراندوم به سبک کریمه و پیوستن به روسیه هستند.

بندر سواستوپول مقر ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه محسوب می شود که پیشتر از سوی دولت روسیه از دولت اوکراین تا سال ۲۰۴۳ اجاره شده است.