ملت ایران: وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ایران یک پهپاد آمریکایی را در آسمان خلیج فارس شناسایی کرده و تحت تعقیب قرار داده است.

وزارت دفاع آمریکا خبر منتشر شده مبنی بر تعقیب و گریز یک جنگنده ایرانی و یک پهپاد آمریکایی در آسمان خلیج فارس را تائید کرد.

سی ان ان در خبری مدعی شده بود که جنگنده ایرانی در خلیج فارس یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار داده استف همچنین اشاره ای به حضور جنگنده های آمریکایی نشده بود، اما «جورج لیتل» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است که دو جنگنده آمریکایی نیز این پهپاد را همراهی می کرده اند. به گفته وی این حادثه روز سه شنبه هفته گذشته رخ داده است. وی نوع جنگنده ایرانی را نیز اف - ۴ اعلام کرده و ضمنا مدل پهپاد آمریکایی را تائید کرده است.

سه مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است جزئیات این حادثه را تائید کرده اند. این مقامات گفته اند که پهپاد آمریکایی از نوع «پریدیتور» بوده است. این نوع پهپاد از جمله هواپیماهای بدون سرنشین جنگی و مسلح آمریکا است.

پهپاد «پریدیتور»

به گزارش فارس یک مقام آمریکایی که از جزئیات این حادثه مطلع است، مدعی شده که این هواپیما در آسمان بین المللی بر فراز آب های دریای عمان در حال پرواز بوده که رادارهای ایرانی آن را شناسایی کرده اند. بنا بر این گزارش ایران پس از شناسایی این پهپاد، یک فروند هواپیمای سرنشین دار را به تعقیب آن فرستاده است.

هواپیمای ایرانی سپس به پهپاد آمریکایی نزدیک شده و بر فراز آن قرار گرفته است. سی ان ان گزارش داده است که پهپاد آمریکایی پس از نزدیک شدن هواپیمای ایرانی به سرعت منطقه را ترک کرده است. در این رویارویی هیچ شلیکی رخ نداده است.

این مقام آمریکایی در مصاحبه خود نسبت به چنین برخوردهایی ابراز نگرانی کرده و گفته است که این موارد می تواند ناخواسته به بروز خصومت منجر شود. وی اضافه کرده است: آن ها قبلا هم این کار را کرده بودند. ما کاملا آماده ایم تا از هواپیمای خود دفاع کنیم. ما کاملا در فضای بین المللی بودیم.

هواپیمای رادارگریز «یو - ۲» که هفته قبل شناسایی شد

هفته گذشته ارتش جمهوری اسلامی هم از شناسایی یک فروند هواپیمای رادارگریز جاسوسی آمریکا در نزدیکی مرزهای ایران خبر داده بود. در آن مورد هواپیمای آمریکایی ها از نوع «یو - ۲» سرنشین دار بود که با هشدار نیروهای پدافندی جمهوری اسلامی از مرزهای ایران دور شده بود.

دو سال قبل هم سپاه پاسداران موفق به شکار یک فروند هواپیمای بدون سرنشین مدل «آر کیو۱۷۰» که حریم هوایی ایران را نقض کرده بود، شدند. این نوع هواپیما از پیشرفته ترین پهپادهای آمریکایی به شمار می آید. از آن زمان تاکنون نیروهای ایرانی بارها پهپادهای متجاوز آمریکایی را شکار کرده و یا آن ها را وادار به ترک منطقه کرده اند.

مشخص نیست که تا چه حد خبر اخیر تحت تعقیب قرار گرفتن پهپاد آمریکایی صحت خبر داشته باشد.