ملت ایران: احمدی نژاد در سخنرانی خود در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌ تبدیل گازی انرژی در جزیره سیری، به صورت غیر مستقیم قیمت جدید دلار را اعلام کرد.

احمدی نژاد که در بخش از سخنرانی خود که بیشتر با ارائه آمار، پیشرفت‌های کشورمان در عرصه صنعت نفت را گزارش می کرد، خطاب به وزیر نفت گفت: «آقای قاسمی هر مترمکعب گاز را با چه قیمتی صادر می‌کنید؟ و ادامه داد: حدود ۵۵ سنت که می‌شود همان ۱۵۰۰ تومان خودمان، براساس میزان صادرات در روز حدود ۶۰ میلیارد تومان می‌شود که در سال نیز به حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان می‌رسد اگر این را به ۷۶ میلیون تقسیم کنیم به ازای هر ایرانی ۳۰۰ هزار تومان در سال می شود «

به این ترتیب و آنطور که احمدی نژاد گفته، اگر هر ۵۵ سنت را معادل ۱۵۰۰ تومان بگیریم، قیمت هر یک دلار یعنی ۱۰۰ سنت ۲۷۲۶ تومان خواهد بود.

این در حالی است که هم اکنون بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر دلار بر اساس نرخ مرجع ۱۲۲۶۰ و بر اساس نرخ مبادله ای ۲۴۵۲ تومان است. این اظهارات دکتر احمدی نژاد را می توان اینگونه تفسیر کرد که دولت هم در مبادلات خود نرخ مرجع را مبنا قرار نمی دهد و حتی قیمت مورد نظر دولت نزدیک به ۳۰۰ تومان بالاتر از نرخ مبادله ای است.

آیا باید منتظر افزایش رسمی قیمت نرخ مبادله دلار باشیم؟ افزایشی که ظاهرا در مبادلات دولت اعمال شده و در آینده به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

پارسینه