افشای رسوایی جدید ارتش آمریکا

به گزارش ملت ایران روز گذشته شبکه ی خبری NBC سندی حقوقی متعلق به وزارت دادگستری آمریکا را فاش نمود، که بر طبق آن کشتن شهروندان آمریکایی به وسیله‌ی هواپیماهای بدون سرنشین توجیه قانونی شده است.

به نظر می رسد درز این خبر زمانی اتفاق افتاده که در خلال یادداشتی از جان برِنان، نماینده اوباما در CIA، خواسته شده بود تا هر چه سریعتر پیش از جلسه ی مجلس سنا در پایان هفته، گزارش تأییدی خود را ارائه دهد.

اما در پشت پرده ی آن، مسائلی مهم تر از انتصاب برِنان وجود داشته است. این یادداشت بخشی از مذاکراتی طولانی مدت درباره ی میزان شفاف سازی هیئت حاکمه در رابطه با مورد هدف قرار دادن شهروندان آمریکایی بوده است.

بر این اساس اگر یک شهروند آمریکایی «تهدیدی فوری» به شمار آید و بازداشت آن‌ها شدنی نباشد می توان آنها را در حملات هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار داد.

از جمله مستندات اجرای این قانون توسط نیروهای آمریکایی، قتل انور العولقی، شهروند آمریکایی است، که در ایالت نیومکزیکو به دنیا آمده و به دنبال کشف ارتباط وی با القاعده در یمن و به عنوان رهبر این شاخه، در سپتامبر ۲۰۱۱، طی حمله ی هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا در یمن، کشته شد. اوباما بر این باور بود که " العولقی " تهدید بزرگی برای آمریکا بوده و تلاش های متعددی جهت حمله به آمریکا انجام داده است.

هیئت دولت به طور محرمانه از این اقدام حمایت کرده و مدعی شد این حمله الزامی بوده و اقدامی قانونی در خلال جنگ محسوب می شود، چرا که از تهدیدی حتمی و قریب الوقوع بر ضد امنیت مردم آمریکا جلوگیری به عمل آورده است.

اما از آنجا که برنامه ی CIA درباره ی هواپیماهای بدون سرنشین محرمانه محسوب می شد، تا کنون اخباری از آن در سطح عمومی منتشر نمی گردید. در نتیجه در جریان قتل " العولقی " اوباما بدون آنکه اشاره ای به درگیری های عملیاتی مربوط به آن داشته باشد، تنها ابراز خشنودی کرد.

سمیرخان فرد دیگری که به شهروندی آمریکا درآمده بود و در یک وب سایت ایدئولوژی القاعده را تبلیغ می‌کرد نیز در همان حمله موشکی جان خود را از دست داد.

عبدالرحمن، فرزند شانزده ساله العولقی، که در کلورادو به دنیا آمده بود یک ماه بعد کشته شد.

اما به دنبال قتل العولقی، اتحادیه ی آزادی های مدنی آمریکا و فعالان حقوق بشر از شنیدن این خبر سخت برآشفتند. جمیل جعفر، معاون حقوقی مدیر اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در وبلاگ خود نوشت این یادداشت «هم بی‌احتیاطی حکومت در ادعای اصلی‌اش و هم ضعف آن را در دفاع از سیاست کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین» فاش می کند.

منتقدان این‌گونه عملیات می‌گویند کشتن با هواپیمای بدون سرنشین در حکم اعدام بدون محاکمه است و به مرگ بسیاری از غیرنظامی‌ها می‌انجامد.

به همین علت دولت اوباما برای انتشار اطلاعات بیشتری درخصوص حملات با هواپیماهای بدون سرنشین از سوی کنگره تحت فشار بوده است.

سازمان ملل، از ماه گذشته تحقیقاتی را درباره‌ی تأثیر این نوع حملات بر روی غیرنظامی‌ها آغاز کرده است.