روزنامه های کشور، در لابه لای اخبار و مطالب تولیدی خود، به نکات، اخبار و مفاهیمی اشاره می کنند که انتخاب و بازنشر آنها می تواند مورد علاقه مخاطبان یک رسانه باشد. آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از مطالب امروز روزنامه های کشور به انتخاب خبرنگاران گروه سیاسی مشرق است.

زمینه سازی غرب برای تجزیه اوکراین

بر اساس گزارش روزنامه تهران امروز،در شرایطی که خطر تجزیه اوکراین هر روز بیشتر از قبل می شود، پارلمان این کشور در تصمیمی جدید مصوب کرد که آرسنی یاتسنیوک به نخست وزیری اوکراین برسد. یاتسنیوک بلافاصله در سخنانی از فساد گسترده در دولت قبلی سخن گفت. این در حالی است که یانوکوویچ، رئیس جمهور برکنار شده اوکراین هم که تصور می شود در روسیه به سر می برد، همچنان خود را رئیس جمهور قانونی اوکراین می داند و کسانی را که جدیدا در اوکراین قدرت را به دست گرفته اند، راهزنان و اوباشان جوان نئوفاشیستی نامید که تنها اقلیتی از جمعیت اوکراین را نمایندگی می کنند. وی گفت هم خودش و هم افراد نزدیک به او تهدید جانی شده اند. چنین پیام های تندی در شرایطی رد و بدل می شود که بسیاری از تحلیلگران بین المللی از نقش غربی ها بخصوص آمریکا در ایجاد آشوب و بلوا در این کشور مهم اروپایی سخن به میان آورده و گفته اند: اگر شرایط به همین روال پیش برود اوکراین به دو بخش شرقی و غربی تقسیم خواهد شد؛ موضوعی که اگر اتفاق بیفتد بحرانی بزرگ را در دل اروپا شعله ور می کند.


راه اندازی تاسیسات پرهزینه برای توزیع موقت سبد کالا!

معاون برنامه ریزی استانداری تهران گفت: به دنبال آن هستیم مراکز توزیع کالا در تهران تاسیس کنیم. به گزارش عصر ایران نعمت الله ترکی در حاشیه آغاز به کار نمایشگاه های بهاره در شهر تهران اظهار داشت: هفته آینده جلسه ای با شهرداری داریم تا زمین هایی را در اختیار ما قرار دهد و بتوانیم مراکز دائمی توزیع کالا در تهران ایجاد کنیم. وی افزود: تفاهم اولیه با سرمایه گذاران انجام گرفته است تا در این زمین ها مراکز توزیع را ایجاد کنند. معاون برنامه ریزی استانداری تهران گفت: تهران با ۸/۵ میلیون نفر جمعیت باید مراکز دائمی توزیع کالا داشته باشد و صرفا ۲۰ فروشگاه زنجیره ای نمی تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد. وی در عین حال در خصوص زمان توزیع سبد دوم کالا گفت: براساس هماهنگی صورت گرفته وزارت صنعت زمان توزیع را می داند و ما در این خصوص اطلاعی نداریم.

به گزارش کیهانٰ،این اظهارات در حالی است که معلوم نیست توزیع سبد کالا به عنوان مسکّن تا کی ادامه پیدا می کند. با این وصف جای شگفتی است که هزینه های هنگفتی برای تاسیس مراکز توزیع کالا در جهت انجام یک کار موقت صورت گیرد. از سوی دیگر طبق اظهارنظر مسئولان ارشد دولت، قرار است اساسا نظام هدفمندی یارانه ها دچار تغییر شود و بخش قابل توجهی از یارانه بگیران حذف شوند. با این وصف، آیا عقلانی است برای کاری که حاشیه اصلی هدفمندسازی یارانه هاست، ساختمان ها، و مراکز و بوروکراسی گسترده و جدیدی تاسیس شود؟!


ادامه سریال تهدید ایران توسط آمریکایی ها

به گزارش روزنامه وطن امروز؛این را دیگر همه می دانند که آمریکایی ها در مشی دیپلماتیک خود در قبال مذاکرات هسته ای از تهدید نظامی به عنوان یک اهرم ویژه استفاده می کنند. حالا دیگر هفته ای نیست که ما شاهد تهدید آمریکایی ها به حمله نظامی علیه ایران نباشیم. این موضوع البته تبدیل به یک رویه شده است به گونه ای که در کنار باراک اوباما و جان کری، معاونان وزیر خارجه و حتی سخنگویان کاخ سفید و وزارت خارجه هم از تهدید ایران می گویند. آمریکایی ها از تهدید به عنوان اهرم فشاری برای اعمال تفاسیر خود از توافقنامه ژنو استفاده می کنند. در تازه ترین تهدید، این بار باز هم جان کری است که بر طبل جنگ با ایران کوبیده است. برخلاف محمدجواد ظریف که با اظهارات ناامید کننده خود درباره قدرت دفاعی ایران، نقش قدرت نظامی و دفاعی را در معادلات دیپلماتیک نادیده گرفته اما جان کری نشان داده است همه امید آنها به اعمال تفاسیرشان از توافق ژنو به پشتوانه قدرت نظامی است.

جان کری اگرچه همانند ظریف دیپلمات است اما طی این ماه ها نشان داده از نگاه او زمانی یک دیپلمات می تواند با قدرت سخن بگوید که در حوزه سخت متکی به یک قدرت نظامی باشد. او در تازه ترین اظهارنظر خود باز هم ایران را تهدید به حمله نظامی کرد. کری اینبار ادبیاتی متفاوت اتخاذ کرد. او با تثبیت گزینه نظامی علیه ایران، گفت البته این گزینه را پس از مذاکره مطرح خواهند کرد.

رویترز در این باره گزارش داده: «جان کری» روز چهارشنبه، به گروهی از خبرنگاران گفت آمریکا تعهد دارد قبل از آنکه موضوع جنگ با ایران را بررسی کند، مذاکرات هسته ای با ایران را دنبال کند. وی تصریح کرد: ما ابتکار عمل را به دست گرفتیم و این تلاش را پیش بردیم تا به این مساله پی ببریم که آیا قبل از آنکه بخواهیم به جنگ(با ایران) برویم، راه حل سیاسی وجود دارد یا خیر. کری ادامه داد: من معتقدم و از جنگ ویتنام فهمیدم که قبل از آنکه جوانان را به جنگ بفرستید، باید جایگزین های بهتر را پیدا کنید. این تعهدی است که ما به عنوان رهبران، همه راه حل های موجود را قبل از آنکه از افراد بخواهیم جان خود را از دست بدهند، بررسی کنیم و این چیزی است که ما در قبال ایران انجام می دهیم. این اظهارات جان کری به خوبی حکایت از تثبیت گزینه نظامی در راهبرد دیپلماتیک آمریکا علیه ایران دارد. وزیر خارجه آمریکا که پیش تر از گزینه نظامی به عنوان یکی از گزینه های مطرح درباره ایران سخن می گفت، اکنون گزینه نظامی را یک گزینه اصلی و در واقع مهم ترین گزینه در راهبرد آمریکا دانسته که اکنون کاخ سفید قبل از اعمال آن یک شانس مذاکره داده است.


هاشمی: منابع اساسی کشور در ۸ سال اخیراز بین رفت

روزنامه آرمان روابط عمومی نوشت:آیت ا… هاشمی رفسنجانی روزهای پرمشغله ای را پشت سر می گذارد و برای سخنرانی به مراسم هایی می رود که می داند حضور و اظهاراتش سبب ارتقای کیفیت آن مراسم ها و بهبود اوضاع خواهد شد. او همچنین درخواست دیدار مقامات کشورهای خارجی که به ایران سفر کرده اند را می پذیرد تا شاید آنچه را که او برای بهبود شرایط آن کشورها و افزایش سطح تعاملاتشان با ایران می داند، مطرح کند. آیت ا… علاوه بر اینکه با هوشیار زیباری(وزیر خارجه عراق) دیدار کرد در سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ هم سخنرانی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با وجود موقعیت جغرافیایی ایران، به دلیل سیاست های نادرست در ۸-۷سال گذشته، منابع اساسیمان را از دست داده ایم.


وزیر نیرو از گرانی ۲۴ درصدی برق از ابتدای سال ۹۳ خبر داد

افزایش قیمت برق از اسفندماه اعمال می شود اما قبوضی که افزایش قیمت برق در آنها اعمال شده است، فروردین ماه ۹۳ به دست مشترکان می رسد. چیت چیان گفته است: براساس مصوبه دولت، میزان افزایش قیمت برق ۲۴ درصد پیش بینی شده و از آنجا که دوره های توزیع قبوض مصرف برق ۴۵ تا ۶۰روزه است، بنابراین قیمت برق در قبض های سال جاری افزایش ۲۴درصدی نخواهد داشت

بر اساس گزارش روزنامه تهران امروز،در حالی که وزیر اقتصاد و دارایی بر ملایم بودن افزایش قیمت حامل های انرژی تاکید کرده و چند روز قبل هم معاون اول رئیس جمهور گفته بود اقتصاد کشور تحمل شوک قیمتی ندارد روز گذشته ایرنا از قول حمید چیت چیان وزیر نیرو از افزایش ۲۴درصدی قیمت برق خبر داد. بر این اساس وزیر نیرو گفته: «افزایش قیمت برق از اسفندماه اعمال می شود اما قبوضی که افزایش قیمت برق در آنها اعمال شده است، فروردین ماه ۹۳ به دست مشترکان می رسد. چیت چیان گفته است: براساس مصوبه دولت، میزان افزایش قیمت برق ۲۴ درصد پیش بینی شده و از آنجا که دوره های توزیع قبوض مصرف برق ۴۵ تا ۶۰ روزه است، بنابراین قیمت برق در قبض های سال جاری افزایش ۲۴درصدی نخواهد داشت. براساس مصوبه هیات وزیران، قبوض فروردین ماه ۱۳۹۳ مشترکان با اعمال افزایش قیمت صادر خواهد شد.» حالا سوالی که در ذهن مردم نقش بسته این است که آیا از نظر دولت افزایش ۲۴ درصدی قیمت برق در کنار ۷ برابر شدن قیمت آب و افزایش بیش از ۳۰درصدی بنزین و گران شدن قیمت نان و… شوک گونه نیست؟ احتمالا تعریف دولت و مردم از شوک کمی با هم متفاوت است.

بر اساس آنچه کارشناسان گفته بودند در حال حاضر افزایش بیش از ۱۰ درصد را می توان نوعی شوک به اقتصاد کشور تلقی کرد. این موضوع زمانی پیچیده تر می شود که خود دولتی ها تناقض گویی می کنند. وزیر اقتصاد ودارایی در حالی که می گوید باید از شوک درمانی پرهیز کرد در مورد حرف های وزیر نیرو گفته «اگر ۲۵ درصد افزایش قیمت برق هم داشته باشیم این افزایش قیمت، حتی جوابگوی تورم سال ۹۱ نخواهد بود چون در این مدت تورم های بالای زیادی داشته ایم.» با این حساب اگر دولت بخواهد در افزایش قیمت ها تورم سال ۹۱ را در نظر داشته باشد باید منتظر افزایش قیمت های بیشتر در مورد آب و گاز و بنزین و… هم بود. در کل قانون هدفمندی یارانه ها اجازه افزایش قیمت ۳۸درصدی را به دولت داده اما اگر دولت بخواهد از این اختیار خود استفاده کند برنامه هایش در راستای کنترل تورم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حضرتعالی کجا بودید؟!

کیهان نوشت:شیخ آلت دست فتنه گران در سال ۸۸ نسبت به ضعیف شدن فرهنگ امام خمینی(ره) اظهار نگرانی کرد. به گزارش سایت جماران، آقای صانعی در ملاقاتی گفته است: «عده ای فرصت طلب که در مبارزه نبودند به دنبال این هستند که فرهنگ مخالف امام امت(ره) و ضد انقلاب را به نام حمایت از ایشان حاکم کنند. اینان در حقیقت با امام و انقلاب دشمنی دارند و همیشه حرکتشان به نفع یک عده ای است که با حرکت انقلاب و نهضت سازگاری نداشتند، متاسفانه می بینیم چنین جریان هایی در حال تقویت شدن هستند.» صانعی اگرچه توضیح نداد که منظورش از «عده ای فرصت طلب» چه کسانی است؟ ولی باید گفت که وی نه تنها به هنگام حرمت شکنی فتنه گران علیه اسلام، جمهوری اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) کمترین موضعی نگرفت، بلکه از برخی سران فتنه نیز همانند آمریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم انگلیس حمایت کرد. درست به همین دلیل، فتنه گرانی که روی عنوان اسلام در شعار جمهوری اسلامی خط کشیده و به تصویر حضرت امام و مراسم سوگواری عاشورای حسینی(ع) بی حرمتی کرده بودند و می گفتند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»، از جمله در حمایت از صانعی شعار داده و می گفتند «روحانی واقعی، منتظری - صانعی»؟!

گفتنی است آقای صانعی چند سال قبل، سخنان حضرت امام(ره) را تحریف کرده بود که متاسفانه بعد از تذکر کیهان و مقایسه آنچه صانعی نقل کرده بود با آنچه به صورت مکتوب در صحیفه حضرت امام(ره) آمده بود، نه فقط آقای صانعی حاضر به عذرخواهی از مردم و ساحت مقدس حضرت امام(ره) نشد، بلکه مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) که مسئولیت پیشگیری از تحریف نظرات امام راحل(ره) را دارد نیز کمترین اعتراض و عکس العملی از خود نشان نداد.

مجوز دولت برای اشتغال ۸ بازنشسته دیگر

خراسان نوشت:
بر اساس مصوبه وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک که پس از تایید رییس جمهور، توسط اسحاق جهانگیری به دستگاههای مربوطه ابلاغ شده، مقرر شده است ۸ نفر بازنشسته دیگر به استناد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مجوز اشتغال به کار به مدت یک سال از زمان به کارگیری را داشته باشند که از این تعداد، ۵ نفر در نهاد ریاست جمهوری و ۳ نفر در صندوق توسعه ملی مشغول به کار خواهند شد.

حضور ۱۴ عضو کابینه در کمیسیون بررسی مشکلات تهران

خراسان نوشت:بر اساس مصوبه دولت که مقرر کرده بود کمیسیونی ویژه برای بررسی مشکلات تهران و سایر کلانشهرهای کشور تشکیل شود، وزیران راه و شهرسازی، اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاونان علمی و فناوری و برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به عضویت این کمیسیون درآمده اند.

تداوم مجادله در آمریکا بر سر گزینه نظامی

تهران امروز نوشت:بحثو مجادله در آمریکا بر سر آنچه که اعمال گزینه نظامی علیه ایران می نامند، ادامه دارد. در تازه ترین اقدام دولت آمریکا، جان کری وزیر خارجه این کشور یک قدم به عقب برداشته و گفته است گزینه نظامی آمریکا آخرین گزینه این کشور در قبال ایران خواهد بود، کری با بیان این موضوع، گزینه همیشه روی میز باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را به انتهای لیست گزینه های قابل استفاده درباره ایران رانده است. جان کری گفته است: «واشنگتن باید قبل از انتخاب گزینه نظامی به مذاکرات دیپلماتیک با ایران ادامه دهد.» وزیرخارجه آمریکا گفته است: «ما ابتکار عمل را به دست گرفتیم و تلاش ها را برای پی بردن به اینکه قبل از جنگ، رسیدن به راه حل صلح آمیز امکان دارد یا نه، هدایت کردیم.»

وزیرخارجه آمریکا با بیان اینکه دولت آمریکا تلاش کرده است راه حل دیپلماتیک را در قبال برنامه هسته ای ایران به کار گیرد، درباره رهبری کشورش گفته است باور دارد قبل از اینکه افراد جوان به جنگ فرستاده شوند، باید دید که آیا جایگزین بهتری برای جنگ وجود دارد یا خیر؟ پیش از این کاخ سفید هشدار داده بود تصویب تحریم های جدید به معنای حرکت به سمت جنگ است و از آن دسته اعضای کنگره که حامی طرح تحریم های جدید هستند، خواسته بود که به اینکه حامی اقدام نظامی علیه ایران هستند، اعتراف کنند. در همین راستا برنارت میهان سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است: «اگر برخی از اعضای کنگره به دنبال این هستند که آمریکا دست به اقدام نظامی بزند، باید با مردم آمریکا صادق باشند و صراحتا این موضوع را بیان کنند.»

دستاورد عضویت ظریف در فیس بوک

روزنامه ایران نوشت:خبر اول این که علی اکبر جلالی استاد شناخته شده فناوری اطلاعات در همایش ملی «استان مجازی» یکی از دلایل موفقیت محمدجواد ظریف در مذاکرات ۱ + ۵ را مرهون عضویت او در شبکه های اجتماعی عنوان کرد و گفت: اتفاق خوبی که در این مذاکرات افتاده به دلیل این است که ایشان در صفحه فیس‎بوک عضو هستند، اگر ایشان فیس‎بوک نداشت شاید اتفاق ۱ + ۵ را شاهد نبودیم. به گزارش فارس، جلالی همچنین جزئیاتی از حضور محمد جواد ظریف در فیس بوک ارائه کرد و گفت: ۲ میلیون کاربر از کشورهای خارجی سخنان محمد جواد ظریف در صفحه فیس‎بوک را از طریق جست وجوگر گوگل مشاهده کردند. وی با بیان اینکه دولت همکاری مناسبی در مورد فیس‎بوک داشته است، تصریح کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید عضویت در فیس‎بوک جرم نیست.