جانشین خانم وزیر رسما معرفی شد

ملت ایران: هیلاری کلینتون رسما از مقام وزارت امور خارجه آمریکا استعفا کرد و جان کری پس از ادای سوگند جانشین وی در این مقام شد.

هیلاری کلینتون خطاب به کارکنان این وزارتخانه در سخنرانی خداحافظی خود تصریح کرد: من می‌دانم جهانی که ما در قرن بیست و یکم در حال کمک به پیدایش آن هستیم روزهای سخت‌تری پیش رو خواهد داشت.

وی افزود: اما امروز که اینجا ایستاده‌ام به نسبت چهار سال پیش خوش‌بین‌تر هستم.

استعفای کلینتون پس از ادای سوگند جان کری، جانشین وی طی یک مراسم خصوصی قطعی شد.

جان کری پیشتر به عنوان سناتور ایالت ماساچوست خدمت کرده و در سال ۲۰۰۴ کاندیدای ریاست جمهوری از حزب دموکرات آمریکا بود.

کلینتون روز جمعه نامه استعفای خود را به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا داد و پس از آن وزارت امور خارجه آمریکا را ترک کرد.

کلینتون در نامه خود از اوباما به خاطر دادن فرصت به وی به منظور خدمت در دولت آمریکا تشکر کرد و گفت: بودن در کابینه وی یک افتخار بوده است.

وی در استعفانامه‌اش گفته بیش از پیش درباره قدرت آمریکا برای رهبری جهان و توانایی بالقوه‌ این کشور برای تاثیرگذاری مثبت اطمینان دارد.

این در حالی است که کلینتون به رغم انتقاد از وی به سبب حادثه حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر سال جاری به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی یکی از محبوب‌ترین چهره‌های عرصه سیاست آمریکا است.

روز آخر تصدی کلینتون بر وزارت امور خارجه آمریکا همزمان حمله تروریستی به سفارت آمریکا در ترکیه همراه شد.

کلینتون در سخنرانی خداحافظی خود به کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا گفت: همانطور که امروز در سفارتخانه خود در آنکارا شاهد بودیم در یک دوره بسیار پیچیده و خطرناک زندگی می‌کنیم. وی تاکید کرد که حمله به سفارت آمریکا در ترکیه یادآوری هشیارکننده‌ تهدیدهای هر روزه‌ جهانی است که جانشین وی پیش رو خواهد داشت.

وی خاطرنشان ساخت که با سفیر آمریکا در ترکیه و با همتای ترک خود گفت‌وگو کرده است.

هیلاری کلینتون در سخنرانی مراسم تودیع و واپسین روز وزارت‌اش گفت جهان جایی امن‌تر است.

طی این چهار سال، وی به ۱۱۲ کشور سفر کرده و نزدیک به یک میلیون و نیم کیلومتر را درنوردیده است.

بانوی اول پیشین آمریکا اکنون یکی از نامزدهای محتمل برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

خانم کلینتون گفت در مقام شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا، هدایت این وزارت‌خانه برای وی تجربه‌ای «یگانه، شاخص، شورآفرین و چالش‌برانگیز» بوده است.

وی به کارمندان وزارت خارجه گفت: به کاری که باهم انجام دادیم بسیار مفتخرم.

با این همه خانم کلینتون تاکید کرد از سال ۲۰۰۹ که وارد وزارت خارجه شده خوش بین‌تر است.

کلینتون به کارکنانش گفت: از اینکه فرصت یافتیم هرکدام به شیوه‌ای کشورمان و جهان را قدرتمند‌تر، امن‌تر، منصفانه‌تر و بهتر کنیم خوشحال و شاکرم.

هیلاری کلینتون درباره احتمال نامزدی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری چهارسال دیگر سکوت کرده است.

وی در مراسم تودیعش گفت برنامه خاصی برای آینده ندارد اما قطعا می‌خواهد با برنامه ریزی درخصوص مسائلی که برایش اهمیت دارد تاثیرگذار باشد.

کلینتون روز پنجشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: تا آخرین لحظه‌ای که پایم را بیرون بگذارم وزیر خارجه باقی خواهم ماند. بعد از آن آخر هفته را تعطیلم و می‌توانم به پیشنهاد‌ها، ایده‌ها وتقاضاهای متفاوتی که دریافت کرده‌ام فکر کنم.

کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا با انجام سفر به ۱۱۲ کشور طی ۴۰۱ روز سفر، رکوردی را به نام خود ثبت کرده است.

روز جمعه جان کری تحت مدیریت النا کاگان، قاضی دادگاه عالی آمریکا مراسم تحلیف خود را با حضور همسر، دختر، برادر و همینطور کارکنان سنای آمریکا به جا آورد.

ایسنا