به گزارش ملت ایران به نقل از انتخاب: یک شهروند ایرانی در حالی که یک چک ۵۴ میلیون یوروئی را در کیف دستی خود پنهان کرده بود در فرودگاه دوسلدورف آلمان بازداشت شد.

این چک به‌مبلغ ۳۰۰ میلیون بولیوار از سوی بانک ونزوئلا صادر شده بود.

ایرانی دستگیر شده در فرودگاه دوسلدورف در گزارش خبرگزاری آلمان ۵۹ ساله معرفی شده است.

ماموران گمرک فرودگاه گفته‌اند که مسافر در مقابل این پرسش که آیا بیش از ۱۰ هزار یورو همراه دارد یا نه پاسخ منفی داده بود، اما ماموران به‌وی مشکوک شدند و در بازرسی ساک دستی او یک چک صادر شده از سوی بانک ونزوئلا به مبلغ ۳۰۰ میلیون بولیوار یافتند. این رقم تقریبا معادل ۵۴ میلیون یورو است.

قانون مبارزه با ترور و پول‌شوئی

در چارچوب قوانین مبارزه با ترور و پول‌شوئی، مسافرانی که بیش از ۱۰ هزار یورو پول نقد یا ارواق بهادار همراه دارند، هنگام ورود به کشورهای اروپائی وظیفه ‌دارند آن را به ماموران گمرک اعلام کنند.

مردی که در فرودگاه دوسلدورف به دام افتاده از ترکیه به آلمان پرواز کرده بود. به این دلیل روشن نیست که با چک صادره از بانک ونزوئلا چه هدفی را دنبال می‌کرد. ایران و ونزوئلا سرگرم ایجاد یک پایگاه دریائی در سواحل ونزوئلا هستند. برپایه برخی گزارش‌ها بخش عمده هزینه‌های ایجاد این نیروگاه از سوی جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که چک کشف شده به وسیله ماموران گمرک ضبط شده و صاحب آن به‌خاطر زیرپانهادن قوانین آلمان محاکمه خواهد شد. جریمه نقدی این مرد در صورت محکومیت حدود یک میلیون یورو پیش‌بینی می‌شود. هویت مسافر ایرانی هنوز فاش نشده است.