خبرگزاری فارس: روزنامه نیویورک‌تایمز در یادداشتی به قلم «دیوید سنگر» و «جیمز رایزن» مدعی شد بنا بر آنچه که مقامات غربی اعلام کردند، مقامات ایرانی با کندکردن روند برنامه‌های غنی‌سازی اورانیوم، قصد دارند از مقابله مستقیم با کشور‌های غربی بر سر مسئله هسته‌ای خودداری کنند.

بنا بر این گزارش، این اقدام ایران همچنین نشان از آن دارد که مقامات ایرانی تمایل بیشتری برای پایان مسئله هسته‌ای و بن‌بست با کشور‌های غربی دارند.

این گزارش در ادامه مدعی شد گواه بر این قضیه مربوط به تابستان سال گذشته است که ایران اورانیوم با غنای متوسط برای راکتور‌های کوچک را تبدیل به گونه‌ای کرده که نمی‌توان از آن به راحتی برای ساخت بمب هسته‌ای استفاده کرد.

یک مقام آمریکایی در این باره گفته است که این اقدام ایران به منظور خریداری بیشتر وقت برای حل موضوع است.

وی، همچنین اقدام ایران را یک گام کاملا حساب‌شده دانست و تصریح کرد هر آنچه که ایرانی‌ها در مذاکرات انجام می‌دهند، کاملا حساب شده است.

نیویورک تایمز افزود: هنوز ابهاماتی درباره ایران وجود دارد که چرا این کشور ذخایر سوخت اورانیوم با غنای متوسط را در حدی پایین‌تر از میزان مورد نیاز برای ساخت یک بمب هسته‌ای نگاه می‌دارد.

«پاول پیلار» یک کارشناس سابق وابسته به سازمان اطلاعات آمریکا(CIA) در این باره مدعی شد: «تهران امید دارد تا این اقدامش در کشور‌های غربی به عنوان نشانه تمایل برای دستیابی به یک توافق در نظر گرفته شود.»