وزیر خارجه کشورمان با بیان این که به ادامه مذاکرات ایران و ۱ + ۵ امیدوار است، اظهار کرد: ایران از حق مشروع خود در موضوع هسته یی نمی گذرد.

علی اکبر صالحی در گفت وگو با ایسنا، درباره احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و ۱ + ۵ در چند هفته آینده که رسانه های آمریکایی و اروپایی از آن خبر داده اند، گفت: از زمان مذاکرات بعدی اطلاعی ندارم.

پایگاه اینترنتی ال مانیتور چهارشنبه هفته گذشته به نقل از یک دیپلمات اروپایی گزارش داد که هلگا اشمیت، معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در تماس تلفنی با علی باقری، همتای ایرانی خود درباره زمان و مکان دور جدیدی از مذاکرات هسته یی با ایران صحبت کرده است.

تاکنون مقامات ایرانی این خبر را تایید یا تکذیب نکرده اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که ۱ + ۵ در حالی برای مذاکرات بعدی اعلام آمادگی می کنند که هنوز پاسخ روشنی به بسته پیشنهادی ایران که در مسکو به طور جامع ارایه شده است نداد اند، به نظر می آید آنها صرفا به دنبال پیشبرد خواست های خود هستند؟ اظهار کرد: بسته های پیشنهادی که میان دو طرف رد و بدل شده برای هر دو طرف جا افتاده و روشن است. آنها به خوبی می دانند که ایران از حق(غنی سازی) مشروع خود نمی گذرد.

صالحی تاکید کرد: ایران حق مسلم، قانونی و مشروع خود را مطالبه می کند و چیز بیش تری نمی خواهد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره ادامه مذاکرات ایران و ۱ + ۵ خاطرنشان کرد که " طرفین به این نتیجه رسیده اند باید از بن بست فعلی خارج شوند. "

وی اضافه کرد که نسبت به انجام مذاکرات هسته یی در آینده امیدوار است.

صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا از بسته پیشنهادی که ۱ + ۵ مدعی است برای ارایه به ایران آماده کرده است ارزیابی دارید؟ گفت که " در حال حاضر نمی توانم دراین باره اظهار نظر کنم. "

روزنامه واشنگتن پست چندی پیش به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی نوشت: شش کشور آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان درباره بسته جدید مشوق هایی برای پیشنهاد به ایران در صورتی که با وقفه در بخش های کلیدی برنامه هسته یی اش موافقت کند، توافق کردند.