تسنیم: قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا نسل جدید رادارهای ماورای افق را با برد ۳هزار کیلومتر عملیاتی کرد.

فرامرز روح‌افزا جانشین سابق معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی با بیان اینکه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا همواره با بخش صنعتی و دانشگاهی کشور مشارکت داشته است، گفت: این همکاری منجر به تولید سامانه‌های جدید و پیشرفته در قرارگاه پدافند هوایی ارتش شده که در خط عملیاتی قرار گرفته‌اند.

** سامانه بومی باور ۳۷۳ مدل پیشرفته S۳۰۰

وی با اشاره به خودداری روسیه از تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به نیروهای مسلح ایران تأکید کرد: بعد از عدم تحویل سامانه اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی ایران به این نقطه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم لذا نیروها و متخصصین با همفکری یکدیگر تصمیم گرفتند سامانه باور۳۷۳ را در حوزه درگیری تولید کنند که بسیار پیشرفته‌تر از سامانه S۳۰۰ است.

جانشین سابق معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی تاکید کرد که ساخت سامانه باور۳۷۳ در روند بسیار روشن و شفاف رو به جلوست.

** عملیاتی‌شدن رادارهای ماورای افق با برد ۳هزار کیلومتر

عضو گروه مطالعات قرارگاه پدافند هوایی ارتش به توانمندی‌های قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در حوزه کشف اشاره کرد و گفت: در این بخش سامانه های شنود الکترونیک و رادارهای خوبی تولید شده است.

روح افزا به پیشرفته‌ترین نوع سامانه‌های درگیری اشاره و تأکید کرد: هم اکنون " رادارهای ماورای افق " با برد سه هزار کیلومتر در قرارگاه پدافند هوایی ارتش ساخته شده و در خط عملیاتی قرار گرفته است.

جانشین سابق معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی ارتش همچنین به سامانه‌های قرارگاه پدافند در حوزه شناسایی اشاره تأکید کرد: هم‌اکنون در بخش شناسایی، سامانه‌های اتوماسیون و خودکار ساخته شده که روند شناسایی هواپیماهای و سامانه‌های دشمن را به صورت کاملا خودکار انجام می‌دهد.

** تدبیر قرارگاه خاتم برای پرکردن خلاءهای راداری در کشور

وی با بیان اینکه ماموریت‌های قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در حوزه‌های کشف، شناسایی، رهگیری و درگیری است، گفت: رادار ماورای افق دارای تجهیزات کاملا بومی است.

عضو گروه مطالعات قرارگاه پدافند هوایی ارتش با تاکید بر اینکه علاوه بر رادارهای با برد بلند، رادارهای برد کوتاه نیز در قرارگاه پدافند هوایی تولید می‌شود، اظهارداشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان که کوهستانی است، نقطه‌های خلأ راداری زیادی در کشور وجود دارد که موجب شد تا برای پوشاندن این خلأهای راداری، رادارهای بردکوتاه نیز در کشور تولید شود.