مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز در تشریح مهمترینسیاست هایگازیایرانپس ازتوافق ژنواز آغاز مذاکرات جدید گازی با برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون یونان خبر داد و گفت: ایران آماده از سرگیری مذاکرات گازی با هند است.
هر چند ایران با در اختیار داشتن بیش از ۳۳ تریلیون مترمکعب عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان را یدک می کشد اما سهم ایران در تجارت جهانی گاز به یک درصد هم نمی رسد.

در شرایط فعلی تراز منفی تولید و مصرف گاز، تاخیر در راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، تحریم های بین المللی و قرار گرفتن نام تنها پروژه تولید LNG ایران در لیست تحریم اتحادیه اروپا و آمریکا از مهمترین مشکلات پیش روی ایران برای بازگشت به بازار جهانی گاز است.

عزیز الله رمضانی مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز در تشریح مهمترین سیاست های جدید گازی ایران پس از توافق ژنو، گفت: هم اکنون ایران از ظرفیت مازاد برای صادرات گاز طبیعی برخوردار نیست و پیش بینی می شود با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت مازادی برای تولید و صادرات گاز به وجود آید.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه سیاست کلان ایران در اختیار گرفتن سهمی ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز است، تصریح کرد: از این رو مذاکرات با کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی به منظور افزایش صادرات گاز آغاز شده است.

این مقام مسئول از به کارگیری دیپلماسی انرژی، بازاریابی های منطقه ای و فرامنطقه ای، یکپارچگی در فعالیت ها و مذاکرات تجارت گاز به عنوان سیاست های جدید برای صادرات گاز طبیعی کشور یاد کرد.

۲ مسیر ایران برای صادرات گاز به هند

رمضانی در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز به هند با بیان اینکه هم اکنون ۲ مسیر برای صدور گاز طبیعی به این کشور آسیایی در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: صادرات گاز از مسیر و خاک پاکستان و صدور گاز با احداثخط لوله دریایی از مسیر اقیانوس هند دو مسیر پیش روی است.

وی با اشاره به آمادگی ایران به منظور از سرگیری مذاکرات فروش گاز به هند، بیان کرد صادرات گاز به این کشور آسیایی به ارادت و جدیت این کشور آسیایی بستگی دارد.

آغاز مذاکرات گازی با یونان

رمضانی در ادامه از اروپا به عنوان یکی از بازارهای ایران به منظور صادرات گاز طبیعی نام برد و افزود: از این رو مسیرهای متعددی برای صادرات گاز به کشورهای اروپایی تعریف شده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز با اشاره به امضای قرارداد صادرات گاز به سوئیس از آغاز مذاکرات گازی با یونان خبر داد و یادآور شد: علاوه بر این ترکیه هم یکی از مسیرهای ایران برای صادرات گاز به اروپا است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کشورهای اروپایی متنوع سازی مسیرهای تامین گاز را در دستور کار قرار داده اند، تبیین کرد: از این رو ایران می تواند یکی از تامین کنندگان بزرگ گاز کشورهای اروپایی باشد.

وی در پایان از LNG به عنوان یکی از گزینه های ایران برای حضور در بازار و تجارت جهانی گاز یاد کرد و گفت: با توجه به اینکه امکان صادرات گاز از مسیر خط لوله به تمامی کشورها وجود ندارد صادرات LNG هم در اولویت قرار دارد.
۳۹۳۹