ملت ایران:پرنس «خودخوانده» سیئالند که شاهزاده نشین خودمختارش را روی یک سکوی دریایی نظامی قدیمی در نزدیکی سواحل انگلستان تاسیس کرده بود در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، روی باتس به دلیل ابتلا به آلزایمر در یک آسایشگاه در اسکس انگلستان درگذشت.

این سرگرد سابق ارتش بریتانیا در سال ۱۹۶۶ فورت روگز یک سکوی دریایی به مساحت ۵۵۰ مترمربع در دریای شمال و در فاصله ۱۳ کیلومتری از سواحل انگلستان را به تصرف خود درآورد. این سکو در جریان جنگ جهانی دوم جایگاه یک یگان ضدهوایی و نیروهای وابسته به آن بود.

روی باتس از متروکه بودن این سکو که در آن زمان در آب های بین المللی قرار داشت استفاده کرده و در دوم سپتامبر سال ۱۹۶۷ استقلال آن را اعلام کرد.

وی قلمرواش را شاهزاده نشین سیئالند نامید. روی به همراه همسرش جوآن که لقب پرنسس یافته بود، پسرش مایکل، دخترش پنی و یک گروه از وفادارانش در آنجا مستقر شدند.

شاهزاده نشین سیئالند تمبر های خود را منتشر و گذرنامه های اختصاصی اش را صادر کرد. واحد پول شاهزاده نشین دلار سیئالند و پرچم آن به رنگ های قرمز، سیاه و سفید و زبان رسمی اش انگلیسی بود.

اما هیچ کشوری در جهان شاهزاده نشین سیئالند را به رسمیت نشناخت.

در سال ۱۹۶۸ باتس توسط یک دادگاه بریتانیایی احضار شد زیرا یک گروه قایقران که وارد آب های ارضی سیئالند شده بودند هدف شلیک گلوله قرار گرفتند. با این حال، دادگاه از خود رد صلاحیت کرد زیرا سیئالند در خارج آب های ارضی بریتانیا قرار داشته و مشمول قوانین این کشور نمی شد.

در سال ۱۹۷۸ یک گروه آلمانی و هلندی سیئالند را تصرف کرده و پرنس حاکم را به هلند تبعید کردند. اما اندکی بعد باتس توانست دوباره کنترل شاهزاده نشینش را در اختیار بگیرد.

مایکل پسر باتس خاطرنشان کرد: آن روز یکی از روزهای به یادماندنی بود. هر دو نفر مسلح بودیم.

به گزارش سایت رسمی سیئالند، پس از تاسیس شاهزاده نشین ماجراهای بسیاری از جمله درگیری ها با دولت بریتانیا و حملات تروریستی رخ دادند. پرنس روی باتس دوران تلخ و زمان های دشواری را تجربه کرد اما هرگز تسلیم نشد.

این سرگرد سابق روزی در یک گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرده بود: «شاید در جوانی بمیرم یا شاید در پیری، اما هرگز از بی حوصلگی نخواهم مرد».