ملت ایران:دبیر کلسازمان ملل، بان کی مون، درداووسبر ضرورت ایجاد فضای کسب و کار مناسب و پرداختن تغییرات اقلیمی، آینده بهداشت، چالش بیکاری جوانان، نابرابری درآمدها و چشم انداز اقتصادی در کشورهای درحال ظهور سخنرانی کرد. یکی از موضوعات بحثبرانگیز در این نشست شرایط اقلیمی آب و هوایی بود از اهمیت این موضوع باید گفت که طی سه ماه اخیر کنفرانس های بین المللی زیادی برای پرداختن به مسئله بغرنج تغییرات آب و هوایی تشکیل شده که ابتدا در نیویورک، بعد در پاریس و اکنون نیز داووس را برای اختصاص به خود انتخاب کرده است.
بیل گیتس که یکی از دعوت شدگان در این نشست بود بر اهمیت تمرکز به شرایط تغییرات اقلیمی آب و هوایی برای دستیابی به توسعه و ایجاد رفاه برای عموم مردم جهان تاکید کرد و آن را یک دغدغه ی همگانی قلمداد کرد که باید همه افرادی که در داووس حضور دارند، از اهمیت این بحران آگاه باشند و برای جلوگیری از نابودی زمین تلاش کنند. همچنین به اعتقاد او ایجاد و گسترش فضای مناسب کسب و کار یکی از وظایف دولت هاست.
نشست داووس با محوریت موضوع " پایان بازی در خاورمیانه " به فعالیت خود ادامه داد. در این نشست مطابق برنامه ی ارائه شده، با سخنرانی های نمایندگان سه کشور ایران ترکیه و عراق ادامه می یابد.
البتهنشست ژنو۲ که در ۳۰۰ کیلومتری داووس برگزار می شود بر مباحثاین اجلاس سایه افکنده است بطوری که شرکت کنندگان در دو اجلاس چشم بر اظهارات یکدیگر دوخته اند. این در حالیست که اجلاس داووس یکی از بزرگترین نشست اقتصادی جهان است که در حال حاضر، پیشبرد اهداف اقتصادی خود را منوط به تحولات سیاسی می داند. در این نشست اقتصادی بحثدرباره آینده خاورمیانه و ایجاد صلح در خاورمیانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
محمد جواد ظریف، داوداوغلو و بارزانی در خلال نشست مجمع عمومی اقتصاد جهانی، درباره آخرین تحولات در عراق و سوریه، کنفرانس بین المللی ژنو و همکاری های اقتصادی به بحثو تبادل نظر پرداختند. در همین رابطه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ی ایران در میزگرد " آینده ی خاورمیانه " در نشست داووس؛ درباره ی سوریه گفت: سوریه به میدانی برای قدرت گرفتن نیروهای افراطی و تروریست تبدیل شده و شرایط موجود باعثشده آنان جان هزاران نفر را بگیرند و به حملات خشونت آمیز خود ادامه دهند. حال برای بازگشت آرامش به این کشور همه نیروهای خارجی از این کشور بیرون بروند تا مردم سوریه برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
وزیر امور خارجه ترکیه نیز بر ضرورت نابودی بشار اسد تاکید کرد. مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز با انتقاد شدید دولت بشار اسد آن را برای حکومت بر مردم سوریه شایسته ندانست.
همچنین در حاشیه چهل و چهارمین اجلاس داووس، دکترحسن روحانی رئیس جمهور ایران، با برخی از سران کشورها به گفتگو پرداخت. او با الهام علی اف دیدار و گفتگو کرد و بر گسترش همکاری ها تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد. بررسی مسائل مختلف منطقه ای، مناسبات و اشتراکات فرهنگی، موضوع هسته ای ایران، توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی میان ایران و آذربایجان از مهمترین محورهای بحثو تبادل نظر میان دو رئیس جمهوری بود. در ادامه حسن روحانی نشست کوتاهی با خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا داشت که در آن بر پیشبرد سریع تر مذاکرات میان ۱ + ۵ تآکید شد. دکتر روحانی در دیدار با مارک روته نخست وزیر هلند، از ظرفیت های موجود برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هلند در حوزه های گوناگون به ویژه اقتصاد گفتگو کرد. رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس داووس با برخی از غول های نفتی دیدار و گفتگو کرد و ضمن معرفی ۴۰ قرارداد توسعه میادین نفت، گاز و توسعه پتروشیمی، از مشارکت های غول های نفتی استقبال کرد.