به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا: دبیر کل سازمان ملل اقدام نظامی رژیم صهیونیستی علیه ایران را " غیر قابل پذیرش " خواند و از لفاظی‌های تند در خصوص این مساله ابراز نگرانی کرد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در مصاحبه‌ای با برنامه فرانسوی " انترنسیونال " گفت: حمله علیه یک کشور غیرقابل پذیرش است و ایده ضد حمله نیز قابل پذیرش نیست.

برنامه " انترنسیونال " به طور مشترک با همکاری شبکه تلویزیونی کانال پنجم فرانسه، رادیو بین المللی فرانسه و روزنامه لوموند تهیه می شود.

دبیر کل سازمان ملل در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از شدت گرفتن لفاظی‌های جنگ طلبانه در رابطه با برنامه هسته‌یی ایران ابراز نگرانی کرد و متذکر شد که هرگونه حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به ایران و همچنین پاسخ احتمالی جمهوری اسلامی در واکنش به این حمله غیرقابل قبول است.

بان گفت که «از لفاظی‌های سیاسی درباره حمله نظامی یا تلافی به شدت نگران» شده است و بازگشت به مذاکره برای حل مناقشه بر سر برنامه هسته‌یی ایران را خواستار شد.

بان کی مون تاکید کرد که هر گونه حمله علیه کشوری غیر قابل قبول است و مدعی شد که هر گونه ضد حمله‌ای نیز غیر قابل قبول می‌باشد.

وی با ابراز نگرانی از اوج‌گیری لفاظی‌های سیاسی جنگ‌طلبانه درباره حمله و یا پاسخ به آن گفت که این روش به هیچ وجه به بهبود وضعیت بحرانی کنونی کمک نمی‌کند، در حالی‌که می‌توان از طریق مذاکره درباره مساله هسته‌یی ایران این مساله را حل کرد.

بان افزود که مساله اصلی خودداری ایران از دادن اجازه دسترسی به سایت‌هایی داخل این کشور به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

دبیرکل سازمان ملل افزود که اگر ایران خواستار برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی است باید پیمان منع اشاعه تسلیحات اتمی را اجرا و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «به طور کامل» همکاری کند.