ملت ایران:سرخوش و خندان با دو موبایل و یک بطری آب معدنی نیمه پر در دست. وقتی نیمه شب سه شنبه ۷ شهریور، ربانی ۳۴ ساله با چنین وضعی از هواپیما پایین آمد و وارد سالن انتظار فرودگاه امام خمینی(ره) تهران شد، خیلی ها تعجب کردند و با دیدن بلندپایه ترین مقام وزارت خارجه پاکستان یاد مرحومه بی نظیر بوتو، نخست وزیر فقید این کشور افتادند.

او تا وقتی ماشین اش بیاید، به اس ام اس بازی مشغول بود و به نگاه های معنادر هیات های عربی، لبخندی کشدار روانه می کرد. ربانی که از ۳۰ تیر ۸۹، اولین وزیر خارجه زن پاکستان و جوانترین آنها شد، در نشست تهران هم از جوانترین دیپلمات های حاضر در اجلاس غیرمتعهدها بود.

به گفته شاهدان عینی در نشست تهران، ربانی چندان به اصول دیپلماتیک مقید نبود، با زنان هیات های عربی و به خصوص همسن و سالانش گرم می گرفت و مثل همه خانم ها موضوع داغ هم لباس و مد بوده. حنا با این کارها در چهار روزی که در تهران بود، نشان داد یک دختر جوان سیاستمدار است؛ درست مثل خیلی از همتایان ایرانی اش و بدش نمی آید کم کم جا پای بوتوی فقید بگذارد.

حنا، جوان ترین دیپلمات نشست غیرمتعهدها +تصاویر

ریخت و قیافه حنا ربانی در پاکستان سروصدای زیادی به راه انداخته

سیاست کفش گوچی

حنا ربانی پولدار است؛ آنقدر که می تواند با خیال راحت برای خودش بریز و بپاش راه بیندازد و ریخت و قیافه اش را همانطوری درست کند که می خواهد. مال و منال زیبا دست خانم سیاستمدار را باز گذاشته تا هم یک جورهایی به پوشش سنتی خودش وفادار بماند و هم اینکه در همان پوشش سنتی از بهترین برندهای دنیا استفاده کند. ربانی که وزیر امور خارج پاکستان شد، عده زیادی نگاهشان به صورت جوان او بود و نگران از این بابت که بانوی کم سن و سال پاکستانی چطور می خواهد گلیم سیاست آشوب زده کشورش را از آب درآورد اما این وسط یک عده دیگجر نگاه نگرانشان به رخت و لباس خانم وزیر بود.

کیف مدل برکین خانم سیاستمدار با کفش های پاشنه بلند چرمش و لباس تمام حریری که به زیبایی با طرح های هندی و پاکستانی دوخته شده بود، با تصویری که تا امروزمردم خاورمیانه از سیاستمداران زن در ذهن داشتند فرق می کرد. بی نظیر بوتو هم سیاستمدار محبوبی بود با ظاهر و سر و وضعی آراسته اما نه به زرق و برق و گرانی رخت و لباس حنا. می گویند حنا خانم کیف کمتر از ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری دستش نمی گیرد و عینک آفتابی اش بیش از ۵۰۰ دلار قیمت دارد و البته کفش هایش هم چیزی حدود ۹۰۰ دلار. اوج درخشش خانم سیاستمدار زمانی بود که او برای اولین بار می خواست به هندوستان سفر کند.

رنگ و لعاب لباس های حنا مهمترین عاملی شد که او را پیش چشم مردم هند محبوب کند. هر چند که منتقدان خانم ربانی همین مساله را بهانه کرده و همه جا شایعه راه انداخته اند که حنا می خواهد با ظاهرش عوام مردم را تحت تاثیر قرار بدهد و برای خودش محبوبیت بخرد وگرنه او بی تجربه تر از آن است که بخواهد با دانسته هایش سیاست خارجی پاکستانی ها را نجات بدهد اما حنا عدنان طراح لباس های حنا ربانی می گوید او از این رنگ و لعاب قبل از رسیدن به وزارت هم استفاده می کرده: «من حنا را ۱۵ سال است که می شناسم. او از همان اول هم شیک پوش بود و به سر و وضعش می رسید. به نظرم باقی سیاستمدارهای منطقه هم ظاهرشان تا امروز فرق زیادی با حنا نمی کرده.

تنها تفاوت حنا این است که او مثل امروزی ها از خرت و پرت های تزیینی برای خودش استفاده می کند و سعی می کند یک زن امروزی و مطابق مد باشد، کاری که باقی سیاستمدارهای زن منطقه به آن بی توجه بوده اند و هستند. فرق اصلی بوتو و ربانی هم فقط در این است؛ توجه به نگاه روز مردم! این اولین بار است که یک رهبر پاکستانی می خواهد با ظاهرش اعتبار مردم را بخرد، این کجایش مشکل دارد؟!»

اما برای منتقدان حنا ربانی این روزها سر و وضع خانم وزیر اشکال دارد. چند وقت پیش یکی از روزنامه های منتقد دولت پاکستان تصویری از ربانی در کنار کیت میدلتون، عروس تازه وارد خاندان سطنتی انگلستان چاپ کرد و به مقایسه سر و وضع آن دو با هم پرداخت. حنا ربانی دقیقا از همان رخت و لباس هایی استفاده می کند که کیت میدلتون دوشس کمبریج به تن می کند و از همان برندهایی کیف و کفش و زیورآلات تهیه می کند که شاهزاده انگلیسی برای خودش سفارش می دهد.

همشهری جوان